Skip to main content

HLEDAT

Asi 700 lidí s HIV o své nákaze neví

Asi 700 lidí s HIV o své nákaze neví

Zhruba sedm stovek lidí s virem HIV v Česku o své nákaze neví. Netuší o ní tak téměř čtvrtina infikovaných. Novinářům to dnes řekl předseda České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) Robert Hejzák. Organizace chystá kampaň, která má lidi přivést k testování a případné včasné léčbě. Usiluje také o dostupnost preventivních přípravků. Díky terapii totiž pacienti přestávají být nakažliví.

Šíření viru HIV a nemoci AIDS se v Česku sleduje od října 1985. Od té doby do konce září lékaři evidovali celkem 3100 nakažených – 2664 mužů a 436 žen. Choroba AIDS propukla u 573 osob. Zemřelo 275 lidí. Podle údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu přibylo letos za prvních devět měsíců 194 pacientů s virem. V minulém roce byl počet nových případů nákazy rekordní. Testy odhalily vir u 286 lidí.

„Česko patřilo vždy k zemím s nižším výskytem nemoci. Zatímco v zahraničí ale počty nových pacientů klesají, u nás v posledních letech rostou. V Česku je přibližně 700 lidí, kteří o své diagnóze nevědí,“ uvedl Hejzák. Podle něj třeba v Londýně či San Francisku díky rozšíření testování a nasazení léčby nových případů nákazy výrazně ubylo, a to v britské metropoli o 82 procent a ve velkoměstě USA o 50 procent. Česko zaznamenává každý rok nárůst počtu.

Podle České společnosti AIDS pomoc při včasné a úspěšné léčbě je po čase pacient neinfekční.

Více na odkazu