Skip to main content

HLEDAT

Světový den diabetu (World Diabetes Day)

Světový den diabetu (World Diabetes Day)

Od roku 1991 si každoročně 14. listopadu připomínáme Světový den diabetu (World Diabetes Day) vyhlašovaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Mezinárodní diabetickou federací. Projekt mezinárodní diabetologické federace (IDF) má za cíl zvýšení povědomí o všech typech cukrovky a podporu programů prevence cukrovky 2. typu. Tento světový den se slaví 14.11. na počest dne, kdy se narodil objevitel insulinu Frederick Banting.

V České republice jí trpí téměř desetina populace a každý rok přibývá zhruba 10 000 nemocných. Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění, při kterém lidský organismus není schopen udržet koncentraci krevního cukru v běžných mezích. Častější je diabetes mellitus 2. typu, který souvisí s životním stylem. Diabetes není jen dědičné onemocnění, a proto by se měli mít na pozoru i ti, kteří nemoc nemají v rodině. Pokud diabetes není léčen nebo je léčen nedostatečně, může vést k poškození některých tkání, především očí, ledvin, periferních nervů a cév.

S cukrovkou se loni léčilo přes 861.500 Čechů, dalších asi 300.000 o ní zatím neví. Za minulý rok byla nemoc nově zjištěna u 115.800 pacientů, téměř 600 u mladších 19 let. Léčba diabetu spotřebuje pět až 15 procent celkových nákladů v českém zdravotnictví. V roce 2045 bude na světě až 629 milionů nemocných cukrovkou, odhadují odborníci z Mezinárodní diabetologické federace.

Více na odkazu