Skip to main content

Szukaj

Partnerstwa

Partnerstwa

Projekt Sieć dla zdrowia

Projekt Sieć dla zdrowia jest skierowany do wszystkich organizacji pozarządowych zajmujących się zdrowiem w Polsce. Cele projektu to wzmacnianie głosu organizacji pozarządowych w społeczeństwie, integracja środowiska oraz wymiana informacji o ważnych inicjatywach i wydarzeniach związanych z ochroną zdrowia w Polsce i w Unii Europejskiej. 

Intencją projektu jest także wzmacnianie kompetencji pracowników organizacji pacjentów, inspirowanie, a także stworzenie ciekawej platformy wymiany doświadczeń i łączenia ludzi zaangażowanych w działania na rzecz zdrowia i pacjentów.

Inicjatorem projektu jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Partnerami projektu są: Sektor 3.0., NGO.pl. Mecenasem projektu jest firma Janssen.

Aby dowiedzieć się więcej na temat projektu, odwiedź portal:  http://www.siecdlazdrowia.pl/ 

Projekt Kurs na pracę

Projekt Kurs na pracę ma za zadanie promocję modelu zatrudnienia wspomaganego jako najskuteczniejszej metody aktywizacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi  oraz działanie na rzecz włączenia tego modelu do krajowego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.

Założeniem projektu jest wykazanie, że przy odpowiednio sprofilowanym, kompleksowym i dostosowanym do indywidualnych potrzeb wsparciu osoba chorująca psychicznie może się stać pełnowartościowym uczestnikiem rynku pracy. Chcemy pokazać pracodawcom korzyści wynikające z zatrudniania osób przewlekle chorych. Ważnym przesłaniem jest ukazanie możliwości i potencjału osób z zaburzeniami, dla którym praca stanowi najlepszą, najskuteczniejszą terapię, równie ważną jak odpowiednio dobrane leki.

Realizatorem projektu są Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i Koalicja na rzecz Osób z Niepełnosprawnością. Program stanowi kontynuację programu pilotażowego „Powrót do społeczeństwa. Powrót do pracy. Powrót do zdrowia”, którego inicjatorem była Fundacja „Żyjmy Zdrowo”. Mecenasem projektu jest firma Janssen.

Aby dowiedzieć się więcej na temat projektu, odwiedź portal: http://kursnaprace.org/

Raport Edukacja w Cukrzycy. Brakujące ogniwo do osiągnięcia sukcesu.

Raport „Edukacja w cukrzycy. Brakujące ogniwo do osiągnięcia sukcesu” stanowi diagnozę sytuacji, problemów i barier w dostępie do edukacji w cukrzycy. Jest to pierwsze tego typu opracowanie przedstawiające pełny obraz dostępu do specjalistów odpowiedzialnych za opiekę nad pacjentami z cukrzycą. 

W Polsce dostęp do specjalistów, którzy pełnią funkcję nauczycieli pacjentów z cukrzycą, pozostaje wciąż na bardzo niskim poziomie. Aż 70% pielęgniarek wskazuje, że najgorzej jest z dostępem do edukatorów ds. diabetologii. Lepiej nie jest również z dostępem do innych specjalistów. 

Raport został przygotowany we współpracy firmy Janssen z Polską Federacją Edukacji w Diabetologii. Konsultacji merytorycznych do treści udzielili: prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek oraz prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida. Opracowanie powstało pod patronatem prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz „Magazynu Pielęgniarki i Położnej”.

Materiały dodatkowe:

Zapraszamy również do odwiedzenia portalu stworzonego z myślą o pacjentach z cukrzycą typu 2 www.oddajcukier.pl. Stanowi on źródło rzetelnej wiedzy na temat objawów i rozpoznawania cukrzycy typu 2 oraz dostępnych terapii. Współtworzy go zespół doświadczonych ekspertów i lekarzy diabetologów.

Raport Schizofrenia. Perspektywa społeczna. Sytuacja w Polsce.

Raport „Schizofrenia. Perspektywa społeczna. Sytuacja w Polsce” prezentuje pełny obraz leczenia schizofrenii z perspektywy ekonomicznej, społecznej i ludzkiej. Opracowanie przedstawia, jaki wpływ ta choroba wywiera nie tylko na życie pacjenta, ale i na cały system opieki zdrowotnej i społecznej, generując ogromne wydatki z budżetu publicznego. Jest to pierwsza tego typu publikacja w Polsce podkreślająca istotność odpowiednio dopasowanego leczenia i wykorzystania potencjału pacjentów.

Raport powstał dzięki konsultacjom merytorycznym konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz zarządu Instytutu Ochrony Zdrowia.  Analiza została sfinansowana i przeprowadzona na zlecenie firmy Janssen.

Materiały dodatkowe:

Raport Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy.

Raport „Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy” ukazuje pesymistyczny obraz opiekuna pacjenta ze schizofrenią, gdyż to właśnie na jego barkach spoczywa wieloletnia opieka nad chorym.

Statystyczny pacjent ze schizofrenią ma 43 lata, jest stanu wolnego, ma wykształcenie średnie. Ogromna część osób w wyniku choroby traci swoje stanowiska pracy. W większości pacjenci ze schizofrenią nie pracują (85%), a ponad połowa jest na rencie, obciążając średnio około 10 osób z najbliższego otoczenia.

Opracowanie jest kontynuacją wydawnictw prezentujących pełny obraz leczenia schizofrenii z perspektywy ekonomicznej, społecznej i ludzkiej i przedstawiających, jaki wpływ schizofrenia wywiera nie tylko na życie pacjenta, ale i na cały system opieki zdrowotnej i społecznej, generując ogromne wydatki z budżetu publicznego.

Komentarza merytorycznego do treści raportu udzielili: prof. dr hab. med. Marcin Wojnar, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Marek Balicki, były minister zdrowia, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Wolskim w Warszawie, ks. Arkadiusz Nowak, prezes fundacji Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Publikacja powstała we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.   Analiza została sfinansowana i przeprowadzona na zlecenie firmy Janssen, przez firmę HTA Consulting.

Materiały dodatkowe:

Zapraszamy również do odwiedzenia portalu www.zdrowiepsychiczne.pl stworzonego z myślą o osobach ze schizofrenią i ich bliskich.