Skip to main content

HĽADAŤ

Manželstvo znižuje riziko ochorenia stareckou demenciou

Manželstvo znižuje riziko ochorenia stareckou demenciou
Yes
  • Manželstvo znižuje riziko ochorenia stareckou demenciou

Slobodní ľudia sú viac náchylní k ochoreniu stareckou demenciou než tí, ktorí žijú v manželstve. Môže za to zdravá strava a sociálna stimulácia.

Starecká demencia spôsobuje zníženú funkciu mozgu, ktorá sa obvykle vyskytuje vo vyššom veku a najčastejším typom je Alzheimerova choroba. U ľudí, ktorí boli väčšinu svojho života slobodní, existuje pravdepodobnosť viac než 42 %, že sa u nich ochorenie prejaví, než u tých, ktorí žijú v manželstve. Vdovci sú vystavení riziku vo výške 20 % v porovnaní so zosobášenými.

"Keďže v súčasnej dobe sa slobodný človek stáva sociálnou normou, je pravdepodobné, že rozdiely v životnom štýle medzi slobodnými a zosobášenými sa zmenšujú," uviedol Sommerland, psychiater na univerzite v Londýne, ktorý spolupracuje na výskume." Výskum sa bude naďalej zaoberať prínosom sociálneho kontaktu na zdravie človeka a aká dlhá doba medzi ovdovením a ďalším manželstvom je nebezpečná z hľadiska ochorenia demenciou," dodáva.

Hneď niekoľko ďalších štúdií uvádza, že správna strava, pravidelné cvičenie, dostatok spánku a snaha o mentálnu stimuláciu vedie ku zníženiu rizika ochorenia.

Informáciu uviedol server cnn.com.

Viac na odkaze