Skip to main content

HLEDAT

Imunoterapie výrazně prodloužila délku života pacientů

Imunoterapie výrazně prodloužila délku života pacientů

Imunoterapie, za níž byla letos udělena Nobelova cena za lékařství, je převratná. Výrazně prodloužila délku přežití a zlepšila kvalitu života pacientů.

 

„Myslím si, že si to imunoterapie určitě zaslouží, protože je to obrovský převrat v léčebných výsledcích a přežití u onkologických pacientů,“ řekla onkoložka Jana Prausová, předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „Když se to hodně zjednoduší, tak se v podstatě nastartuje imunita, která je přirozená každému lidskému organismu, proti nádorové chorobě. Tělo pak proti ní bojuje vlastními silami, ale podnícené silami podaného medikamentu,“ uvedla. Díky imunoterapii jsou rakovinné buňky znovu zranitelné.

Předchozí pokusy o podporu imunity neměly podle Prausové dobré výsledky. Navíc měly řadu nepříjemných vedlejších účinků. Změnu přinesla až imunoterapie v současné podobě. „U řady diagnóz je tato léčba u nás dostupná a bude dál se rozšiřovat pro další diagnózy,“ dodala Prausová.

V Česku žije asi půl milionu lidí, kteří se s rakovinou léčili nebo žijí se zhoubným nádorem. Počty nových případů rakoviny rostou, klesá ale počet těch, kteří v důsledku nemoci zemřou. Z některých typů rakoviny se tak díky lepší léčbě stávají v podstatě chronická onemocnění, se kterými pacienti žijí i desítky let.

Více zde