Skip to main content

HLEDAT

Léčba žloutenky C je úspěšná

Léčba žloutenky C je úspěšná

Hepatitida neboli lidově žloutenka je vážné onemocnění vyvolávající zánět a další postižení jater. Vyskytuje se po celém světě a její následky rozhodně nejsou zanedbatelné. V ČR jsou každým rokem diagnostikovány stovky nových případů infekce žloutenky.

Chronická hepatitida (žloutenka) typu C často probíhá skrytě a ve chvíli, kdy se projeví příznaky, jsou játra už natolik poškozená, že pomůže pouze transplantace. Každý rok je diagnostikováno přibližně tisíc nových případů, celkově je nemocných v Česku až 40 tisíc.

V IKEM je jaterní cirhóza způsobená žloutenkou C jedním z nejčastějších důvodů k transplantaci. Ta sice vyléčí cirhózu a nefungující játra se nahradí zdravými, nemá ale vliv na virovou infekci, která znovu napadne i transplantovaná játra. Následný průběh nemoci je ještě rychlejší a zánět může poškodit játra už během jednoho roku.

Žloutenka typu C, která většinou probíhá jako mírné onemocnění, nicméně její zákeřnost tkví v tom, že po letech bez příznaků může přejít do chronicity (děje se tak až v 55-85 % případů). Takový člověk je pak ohrožen jaterní cirhózou nebo jaterním selháním, navíc představuje zdroj infekce pro okolí. Na světě jí trpí asi 150–170 milionů osob, u nás jde o stovky nových případů ročně. Proti typu C sice očkovací látka není, nicméně moderní medicína už dnes umí vyléčit až 95 % pacientů. Díky tzv. přímo působícím antivirotikům se tak zvýšila jejich šance na přežití po transplantaci jater.

 Více zde