Skip to main content

HLEDAT

Příznaky poruchy ADHD mohou být spojené s ‚užíváním‘ digitálních médií

Příznaky poruchy ADHD mohou být spojené s ‚užíváním‘ digitálních médií

Čtení knih a hraní deskových her se v moderní době již netěší tak velké popularitě, jako tomu bylo dříve. Ale právě tyto intelektuální aktivity mají prý výrazný vliv na zdraví člověka. Čím více teenageři kontrolují sociální média a používají digitální média, tím spíše se u nich může objevit jeden ze symptomů ADHD, uvádí nová studie.

 

ADHD neboli hyperkinetická porucha je neurovývojová porucha, která se projevuje již v raném dětství. Mezi symptomy ADHD patří například nepozornost, hyperaktivita, neunavitelnost nebo impulzivita. Porucha je přitom častější u chlapců než u dívek, týká se celosvětově zhruba 5 % populace. Na poruchu je doporučovaná zejména behaviorální terapie, medikace a uzpůsobení školních podmínek. Až 60 procent dětí trpící ADHD si tuto nemoc přenáší do dospělosti.

Výsledky studie jsou podle Christakise v souladu s doporučeními, které v roce 2016 vydala americká pediatrická akademie. Ta doporučuje, aby děti starší šesti let měly striktně stanovené množství času, kdy mohou digitální média používat. Rodičům pediatři zároveň doporučují, aby si s dětmi stanovili čas, ve kterém budou technologie zcela zakázány – jako jsou například večeře nebo cestování – a s dětmi hodně komunikovaly o online bezpečnosti a soukromí. „Pokud bychom objevili příčinnou spojitost, která je konzistentní napříč studiemi, mohli bychom navrhnout prevenci vystavování se médiím,“ uvedl jeden z autorů studie Adam Leventhal.

Více zde