Skip to main content

HLEDAT

Světový den boje proti rakovině

Světový den boje proti rakovině

Světový den boje proti rakovině (World Cancer Day) připadá jako každoročně na 4. únor. Cílem světového dne boje proti rakovině je zvýšit všeobecné povědomí o této zákeřné nemoci a oprostit se tak od některých mylných představ, které o rakovině stále panují. Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně poprvé uspořádá den otevřených dveří, aby se zájemci mohli podívat, jak se nádorová onemocnění diagnostikují, léčí a také zkoumají.

 

Na rakovinu ročně umře na světě zhruba osm milionů lidí, v Česku to bylo loni 29.000, počty velice mírně rostou. Je to čtvrtina všech úmrtí v Česku. Výrazně však roste počet nemocných, a tedy i úspěšně vyléčených.

Rakovina je v současnosti nejčastější světovou příčinou úmrtí. Odhaduje se, že jí v roce 2012 podlehlo více než 8,2 milionu obyvatel planety. Celosvětový výskyt rakoviny se v uplynulých 4 letech zvýšil o 11 % na odhadovaných 14,1 milionu případů v roce 2012 a očekává se, že toto číslo do budoucna dále poroste. Prevence je přitom podle odborníků stále nedostatečná. Problém tkví hlavně  v nezdravém životním stylu - kouření cigaret je jednoznačně nejvýznamnější jednotlivou příčinouvzniku rakoviny. Výživové faktory se podílí asi 35 %na celkové úmrtnosti způsobené nádory. Riziková je zejména nadměrná konzumace alkoholu a tuků. Konkrétní vznik rakoviny je sice výsledkem náhody, ale spojené s nahromaděním a dlouhodobým působením nepříznivých vlivů, tzv. rizikových faktorů.

Lékaři věnující se léčbě rakoviny se snaží stále o osvětu, která může pomoci výrazně snížit úmrtnost. Důležitá je prevence a včasný záchyt. Lékaři také apelují na zdravý životní styl. Podle nich by mohl snížit výskyt rakoviny až o 30 procent.

Více na odkazu