Skip to main content

HLEDAT

Žloutenka C - ročně je odhaleno kolem 1000 nových případů

Žloutenka C - ročně je odhaleno kolem 1000 nových případů

Tisíce Čechů a Češek neví o tom, že žijí se žloutenkou typu C. Příznaky nejsou podle odborníků výrazné, může to být nechutenství nebo únava. Lidé se mohli nakazit při operaci nebo porodu do roku 1992, kdy se krevní transfuze ještě na tento virus netestovaly. Chronickou hepatitidu C má v Česku asi 50.000 lidí, mohou se úplně vyléčit.

 

„Ročně je odhaleno kolem 1000 nových případů. Skutečný počet lidí, kteří by měli být léčeni, je několikanásobně větší,“ uvedl přednosta Kliniky infekčních chorob Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno Petr Husa. Nemoc se projeví často až po 20 až 30 letech, kdy se u pacienta rozvine poškození jater.

Onemocnění je nejčastěji spojováno s injekčními uživateli drog, ještě v 90. letech lékaři o přenosech při transfuzích prakticky nevěděli. Nakažených kvůli krevní transfuzi mohou být tisíce, další nemocní již zemřeli. Zatímco u narkomanů je při nakažení z injekční jehly pravděpodobnost rozvinutí chronické hepatitidy C asi 50 procent, u transfuze do roku 1992 je až osmdesátiprocentní, protože jde o velkou dávku krve.

V současné době je možné nemoc úplně z organismu vyléčit do dvou až tří měsíců. Pokud už se u pacienta nerozvinula cirhóza, může být bez následků. Ta postihne 20 až 30 procent nakažených hepatitidou C. U cirhózy je také vyšší riziko rozvoje rakoviny jater, která je obtížně léčitelná.

Více zde