Skip to main content

Search

Janssen-Cilag-Lee-K2699-Looking Under the Hood for Green Chemistry Solut...

פתרונות לכימיה ירוקה במבט מעמיק לתוך המנדף

פתרונות לכימיה ירוקה במבט מעמיק לתוך המנדף

בפרק זה של הסדרה שלנו על כימיה ירוקה נמשיך לעקוב אחר מעבדות יאנסן בבלגיה ש"חושבים ירוק" על להועיל לאנשים ולכדור הארץ ולשפר את הרווחיות. אל תפספס את שאר הסדרה שלנו על כימיה ירוקה על ידי לחיצה כאן למבוא קצר לרעיון, וכאן כדי ללמוד עוד על האופן שבו חברת יאנסן חיה את עקרונות הכימיה הירוקה.

האם כמה סנטימטרים באמת יכולים לגרום לשינוי נראה לעין בעזרה לכדור הארץ?

בהחלט. תשאלו את האנשים במעבדות של יאנסן בבירסה ובגיל שבבלגיה. כאן, המעבר הפשוט לשימוש במנדפים כימיים עם בקרת נפח אוויר משתנה (VAV), וסגירת החלונות בגודל חצי מטר של המנדפים הובילו להפחתה ניכרת בצריכת החשמל ולשיפור בבטיחות העובדים.

Green Chemistry Solutions

 

"צריכת החשמל של יחידות אלה הייתה בעבר גבוהה למדיי, כי הן תמיד עבדו והיו "פתוחות" לשימוש בזרימת האוויר המרבית," אומר מריו דון פורטו קררו, המהנדס הבכיר במחלקת פתרונות החימום, האוורור ומיזוג האוויר בחברת יאנסן. "בתוך שנה אחת בלבד יכולה יחידה אחת להשתמש ב-12 מיליון מטרים מעוקבים של אוויר ולעלות יותר מ-3,400 דולר בעלויות החשמל – ויש לנו יותר מ-500 מנדפים במפעלים שלנו בבירסה ובגיל."

לפני כמה שנים החלו מריו וצוותו להשתמש בטכנולוגיה חדשה על מנת לצמצם את צריכת החשמל, והתוצאות לא איחרו לבוא!

מריו מוסיף ואומר: "אנחנו ממחזרים אנרגיה, מגבילים את זרימת האוויר הנדרשת לכל יחידה, ומשתמשים במערכת VAV מיוחדת שבה זרימת האוויר נקבעת לפי מידת הפתיחה של החלון (sash-controlled), המאפשרת רק את זרימת האוויר הנחוצה לעבודה בטיחותית, כך שאין בזבוז. כאשר המנדף כמעט סגור מצומצמת זרימת האוויר ב-80 אחוזים. אנחנו עדים לירידה של 70 אחוזים בצריכת החשמל ולירידה של 268 טונות בפליטת ה-CO2 בכל שנה."

ולא פחות חשוב מכך, מערכת ה-VAV גם מפחיתה את עוצמת הרעש והרוח, וכך מגבירה אתך הנוחות והבטיחות של צוות החוקרים של יאנסן. חלונות סגורים מאפשרים גם הגנה טובה יותר מהתזה של חומרים כימיים ומשפרים את ביצועי המנדפים. לדברי מריו: "הפרויקט הזה תורם לכל שלושת ההיבטים של גישת הקיימות: אנשים, כדור הארץ ורווחיות."

כמובן, הצלחת הפרויקט תלויה בכך שמישהו באמת יסגור את חלון המנדף. על מנת להוביל את השינוי הזה בהתנהגות העובדים הגה הצוות תוכנית בת ארבעה שלבים, שכללה ניסוח הנחיות בטיחות חדשות והפצתן, קידום של בונוסים על חיסכון בעלויות, עריכת ביקורות חשמל ובטיחות תקופתיות ושילוב ההיענות להנחיות השימוש במנדפים ביעדים והמטרות האישיים של כל אחד מהעמיתים. הפתיחה הממוצעת ירדה ל-16 ס"מ, ירידה בשיעור 70 אחוזים.

אך הצוותים של יאנסן בבלגיה אינם מסתפקים בחלונות – הם גם מלווים את הקיימות החוצה דרך הדלת, בהחזרה של חומרי אריזה ריקים אל הספקים המקוריים.

"החוקרים שלנו דאגו בגלל כמויות חומרי האריזה שבתוכם מגיעים המוצרים שהם מזמינים, בעוד לעתים קרובות התכולה של הארגזים היא מינימלית," אומרת אנמי ווטרס, מהנדסת בכירה. "באמצעות פרויקט "סוגרים את הלולאה[1]" שלנו אנו מחזירים לספקים שלנו את חומרי האריזה, כדי לעודד אותם להשתמש בכמה שפחות חומרי אריזה, ולעשות בהם גם שימוש חוזר. אנו משתדלים להזמין תמיד ארגזים מלאים, ובוחנים דרכים לשלב הזמנות מהמעבדות במחלקות שונות כדי למנף את גודל החברה שלנו לצמצום פסולת חומרי האריזה."

לטענת אנמי, הצוות ממשיך גם לבחון שינויים בהזמנות, כגון מעבר מבקבוקי זכוכית לפלסטיק, שכבר עכשיו חוסכים לקמפוס את השריפה של כטונה וחצי פסולת בשנה.

אף על פי שהטכנולוגיה מסייעת בצורה מכריעה, כימיה ירוקה וקיימות תלויות בראש ובראשונה באנשים. הצוות של יאנסן בבלגיה ממשיך להוכיח שהוא יכול להתמודד עם האתגר.

 

 

[1] Closing the Loop