Skip to main content

Search

עידוד שותפויות בנושאי בריאות הנפש באזור אסיה פסיפיק

עידוד שותפויות בנושאי בריאות הנפש באזור אסיה פסיפיק

בדומה למקומות רבים בעולם, גם באזור אסיה פסיפיק קיימת סטיגמה לגבי מחלות נפש, הנובעת מחוסר מודעות להפרעות בריאות הנפש ומחוסר ידע בנושא. למרות שכיחותן הגבוהה של מחלות אלה, מעטים מהסובלים מהן פונים לקבלת סיוע. קיימת שונות ניכרת בנטל המחלה ובמערכות התמיכה לאנשים החיים עם מחלות נפש במדינות שונות, ולעתים קרובות אנשים עם הפרעות נפשיות קשות אינם זוכים לטיפול. עקב תמיכתם של צירי הפורום לשיתוף פעולה כלכלי של מדינות אסיה פסיפיק (APEC) ביוזמה "מפת הדרכים של APEC לקידום רווחה נפשית בסביבת מחיה בריאה באזור אסיה פסיפיק (2014–2020)[1]" וכן ביוזמה החדשה "אסיה פסיפיק בריאה ב-2020[2]", הייתה שנת 2014 שנה משמעותית במיוחד לתחום הטיפול במחלות נפש באזור. בהמשך לכך, זכה תחום בריאות הנפש להכרה פומבית בחשיבותו בידי המנהיגים הכלכליים של APEC, לראשונה ב-25 שנות קיומו של הארגון.

בחמישים השנים האחרונות מפתחת חברת יאנסן במסירות תרופות חדשניות לטיפול בהפרעות נוירולוגיות כגון סכיזופרניה, הפרעות מצב רוח ומחלת אלצהיימר. רווחתם של המשתמשים בתרופות שלנו חשובה לנו ביותר, ויש לנו חזון לעתיד – חיים ללא סטיגמות ועם גישה לטיפול מיטבי, לכל הסובלים ממחלות נפש.

ההזדמנות

 • המצב: חוסר המודעות לבריאות הנפש גורם לכך שהאנשים החיים עם מחלות נפש סובלים לעתים קרובות מכך שמשייכים להם סטיגמות, מאפליה, מהדרה חברתית ומהפרה של זכויות האדם הבסיסיות שלהם.  

 • הדרישה: להפחית את הסטיגמה על ידי עידוד שיח ציבורי פתוח והגברת המודעות בקרב הציבור הרחב.  

 • היעד: ביטול הסטיגמה של מחלות נפש; שיפור האבחון של הפרעות נפשיות, הטיפול בהן והזיהוי שלהן; קידום גישה נרחבת לטיפול ולחינוך.

האסטרטגיה:

 • התוכנית "נפש בריאה עם יאנסן[3]" של חברת יאנסן, המופעלת באזור אסיה פסיפיק מתמקדת במחויבות שלנו לאוכלוסייה הרפואית, למטופלים ולמטפלים שלהם.  

 • באמצעות התוכנית "נפש בריאה עם יאנסן" תומכת חברת יאנסן במגוון של שותפויות ושיתופי פעולה ציבוריים-פרטיים המשנים את חייהם של אנשים עם מחלות נפש.  

 • על ידי הגברת התמיכה הרפואית, עידוד שיתוף פעולה וטיפוח הקיבולת מסייעת התוכנית "נפש בריאה עם יאנסן" להסרת המחסומים המגבילים את הגישה לטיפול המיטבי.

התוצאות

 • תמיכה ביותר מ-1,000 הרצאות ברחבי סין להגברת המודעות למחלות נפש ולמלחמה בסטיגמה.  

 • השתתפות בהפקת סרט באורך מלא – Mga Anino ng Kahapon ("צלליות העבר") – בפיליפינים. הסרט עוסק במשפחה המתמודדת עם סכיזופרניה.  

 • שיתופי פעולה עם מוסדות ציבוריים ופרטיים רבים להקמת השלב הראשון של מערכת המידע הראשונה במדינה העוסקת בבריאות הנפש.  

 • תמיכה במסע הפרסום הציבורי "מציתים את התקווה לסובלים מסכיזופרניה[4]" להגברת המודעות, שמטרתו לשנות את התפיסה הרווחת באינדונזיה.

ההכרה בתרומת התוכנית

הסרט Mga Anino ng Kahapon ("צלליות העבר") זכה:

 • בשני פרסי "מטרו" בפסטיבל הסרטים של מנילה  

 • פרס "James E. Burke" – פרס פנימי המציין לשבח את התוכניות האמיצות, היצירתיות והמשפיעות ביותר במשפחת החברות ג'ונסון אנד ג'ונסון. הפרס מציין לשבח תוכניות המגלמות את עיקרי האמונה שהיו נר לדרכו של מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון לשעבר ג'ים בורק: לפעול בתעוזה ומתוך תחושת דחיפות, אך תמיד לגלות חמלה כלפי האחר.

גורם ההתמדה

מסירותנו לקידום בריאות האדם ורווחתם הכללית של המטופלים שלנו עומדת בבסיס המחויבות שלנו לטפל בהפרעות נפשיות ולהוביל לשינוי הדעות הקדומות בנוגע להן. את המוצרים החדשניים והגישה לתרופות יש ללוות גם בפנייה פרואקטיבית לקהילה, בחינוך ובתמיכה, וזה נכון במיוחד באזורים כמו אסיה פסיפיק, שבהם עלולות תפיסות תרבותיות להקשות על הפתיחות לגבי טיפול בבעיות בריאות נפשיות. מכיוון שלקחנו על עצמנו את המשימה לעזור לאנשים לחיות חיים בריאים יותר ומאושרים יותר, שומה עלינו לתמוך גם בחולים שאינם מאובחנים או ידם אינה משגת לקבל טיפול מוצלח לאורך זמן.

 

[1] (APEC Roadmap to Promote Mental Wellness in a Healthy Asia Pacific (2014-2020

[2] Healthy Asia-Pacific 2020

[3] Janssen Healthy Minds

[4] Lighting the Hope for Schizophrenia