Skip to main content

Search

אוריינות בריאות באירופה 2012

אוריינות בריאות באירופה 2012
4 בדצמבר 2011

הצורך לחנך את הצרכנים למען יצירת חברה בריאה יותר.

נמצא צורך לשפר את רמת הידע הכללי בנוגע לבריאות בקרב הציבור. זהו הממצא העיקרי של פרויקט אוריינות בריאות באירופה (HLS-EU) שממומן בשיתוף עם הנציבות האירופאית. מדוע ידע לקוי של הציבור בנוגע לבריאות מעורר דאגה כבדה? כאשר חלק גדול מהאוכלוסייה מקבל החלטות גרועות בנוגע לשמירה על הבריאות, לוקח תרופות או מאושפז בבתי חולים לצורך טיפולים, הנטל הכספי על החברה הוא משמעותי. פרויקט EHL מסכם את הדוחות הסטטיסטיים שלו ואנו מנצלים את ההזדמנות הזו כדי להציג את הנושא בפני הקוראים של פורום יאנסן.

פרויקט אוריינות בריאות באירופה הושק בשנת 2009. לפרויקט ,HLS-EU הנערך על ידי התאגדות של תשעה מוסדות אירופאיים, עם ד"ר הלמוט ברנד, פרופסור לבריאות הציבור האירופי באוניברסיטת מאסטריכט, המשמש כמנהל הפרויקט יש שלושה יעדים מרכזיים:

 • למדוד את אוריינות הבריאות ב -8 מדינות באירופה
 • להקים רשת של אנשי מקצוע שיכולים לקחת על עצמם את האתגר של קידום אוריינות הבריאות באירופה
 • לארגן יוזמות לאומיות (כגון מועצה או קבוצות יועצים) כדי לקדם אוריינות בריאות ברמה לאומית.

בנובמבר 2011 נערך בבריסל כנס אוריינות הבריאות האירופית, אשר סימן את שיאה של העבודה בשלושת שנות קיומו של הפרויקט.

מהי בדיוק אוריינות בריאות?

פרויקט HLS-EU אימץ הגדרה משולבת של אוריינות בריאות, אשר פותחה מתוך סקירה של יותר מ -15 הגדרות בספרות המדעית:

אוריינות בריאות מבוססת על אוריינות כללית וכרוכה בידע של האנשים, מוטיבציה ויכולת גישה, הבנה, הערכה ויישום מידע בריאותי על מנת לקבל החלטות במונחים של בריאות, מניעת מחלות וקידום הבריאות כדי להבטיח ולשפר את איכות החיים לאורך כל מהלך החיים. המפתח, הוא כמובן, לקבל החלטות מושכלות בדבר שמירה על בריאותו של האדם והתנהגות ראויה במקרה של מחלה. צרכנים צריכים לקבל החלטות על סמך מידע בעלונים ובהנחיות הנכללים בחבילות התרופות וכן מידע בריאותי הנמצא באינטרנט (במקרה זה יש לשפוט מראש מהו מידע אמין ומה לא). יותר מכך, על צרכנים להבין את מערכות הבריאות, השירותים והנהלים בארץ בה הם מתגוררים. 

כפי שפרויקט HLS-EU ממחיש, רמת האוריינות הממוצעת בקרב האוכלוסיות האירופאיות  ב-8 האזורים הנבחרים רחוקה מלהיות משביעת רצון.

סקר אוכלוסייה מדגמי

במהלך קיץ 2011, כחלק מפרויקט EHL, נערך על ידי "TNS חוות דעת" (TNS Opinion) סקר אוריינות בריאות באירופה מטעם איחוד EHL. הדגימה מבוססת על כמות של 1000 משיבים מ-8 המדינות המשתתפות בפרויקט אשר לקחו חלק בסקר: אוסטריה, בולגריה, גרמניה (NRW) , יוון, אירלנד, הולנד, פולין וספרד.

בפעם הראשונה סופקו נתונים בנוגע לאוריינות הבריאות ב-8 מדינות אירופאיות אלו. הסקר מדד את יכולתם של האנשים לקבל גישה למידע ולהבין, לנתח ולהשתמש בו כדי לקבל החלטות מושכלות שיאפשרו להם לשמור על בריאותם, למנוע מחלות ולחפש טיפולים במקרה של מחלות.

האבחנה: רמת אוריינות הבריאות באירופה מוגבלת

סקר אוריינות הבריאות באירופה הראה של- 11.83% מהמשיבים במדגם יש אוריינות בריאות לקויה, ול-34.47% יש אוריינות בריאות "בעייתית" – בסך הכל ל- 46.3% יש אוריינות בריאות מוגבלת. לכן, בממוצע, לכל אדם שני שהשתתף בסקר יש אוריינות בריאות מוגבלת כפי שנמדד בשאלון הסקר.

התעמקות בפרטי הסקר מעלה את הממצאים הבאים:

 • אוריינות הבריאות תואמת את הגיל, מצב תעסוקה, סטטוס חברתי, מחסור כלכלי ורמת ההשכלה.
 • בין הקבוצות החלשות הנמצאות בסיכון להיפגע עקב רמת אוריינות בריאות מוגבלת:
  • 80% ללא שום השכלה או עם רמת השכלה נמוכה מאוד
  • יותר מ -75% מהאנשים נמצאים במצב בריאותי גרוע מאוד
  • יותר מ 70מהאנשים רואים את עצמם כבעלי מעמד חברתי נמוך
  • 60% מהאנשים מעל גיל 75
  • יותר מ -50% מהאנשים המובטלים או בגמלאות.

נוסף על כך, רמת אוריינות הבריאות משתנה משמעותית בקרב מדינות האיחוד האירופאי שהשתתפו בסקר (ראה איור 1).

במדינות במצב סוציו-דמוגרפי וסוציו-כלכלי נמוך, כמו בולגריה וספרד, יש אחוז גבוה יותר של רמת אוריינות שאינה מספקת וזאת בניגוד לרמת אוריינות גבוהה שנמצאה במדינות במצב סוציו-דמוגרפי וסוציו-כלכלי גבוה, כמו הולנד ואירלנד. (הרמות של אוריינות הבריאות הלקויה שנמדדו בסקר נעו בין 1.6% בהולנד ל- 26.3%  בבולגריה). הסקר גם ממחיש שככל שאוריינות הבריאות נמוכה יותר במדינות מסוימות, כך בריאות תושביה גרועה יותר.

פרופ' יורגן פליקן, שהיה אחראי לניתוח נתוני הסקר, הגיב: "הנתונים מראים שלא רק שיש פער בריאות בין מדינות האיחוד האירופאי אלא שיש גם פער באוריינות פונקציונלית ואוריינות בריאות כללית. יש להתמודד עם חוסר התאימות באוריינות הבריאות והבעיות כתוצאה מקבוצות ברמות סיכון גבוהות באמצעות מדיניות מתאימה ותוכניות אימון מיוחדות".

על פי המחקר, רוב האנשים בעלי רמת השכלה מוגבלת, ללא תעסוקה או בעלי הכנסה נמוכה הינם בעלי רמות ידע שאינן תואמות אוריינות רפואית, ובכך, נוסף נטל על חייהם של אנשים אלו הפגיעים בלאו הכי. עם זאת, תוצאות הסקר ממחישות שלא רק קבוצות פגיעות מושפעות באוריינות בריאות לקויה, כך קורה גם באוכלוסייה הכללית.

השפעה פוטנציאלית על בריאות הציבור ועל הכלכלה

לגבי בריאות ציבור, אנשים להם אוריינות בריאות מוגבלת יש סיכויים גבוהים יותר:

 • שישתמשו בשירותים רפואיים ויבקרו אצל רופא בתדירות גבוהה יותר
 • שיאושפזו וישתמשו בשירותי חירום לעיתים קרובות יותר
 • שיחוו טעויות במתן תרופות וטיפולים
 • שלא יקבלו חיסונים לשפעת
 • שלא ירבו בבדיקות ממוגרפיה
 • שיאובחנו עם סרטן בשלבים מאוחרים וימותו מוקדם יותר.

יותר מכך, בעלי אוריינות בריאות נמוכה הסובלים ממחלות כרוניות עלולים לסבול יותר מסיבוכים עקב מחלתם. לדוגמא: חולים עם סכרת סוג 2 ואוריינות בריאות מוגבלת עלולים להיות באיזון גליקמי נמוך ורמות גבוהות של רטינופתיה. בנוסף, אנשים הסובלים ממספר מצבים בריאותיים נמצאים בסכנה לבצע טעויות עקב משטרי הטיפול הרבים אותם הם מקיימים.

ממצאי מחקרים שנערכו בארה"ב מצביעים על עלות גבוהה עקב אוריינות בריאות נמוכה. פרופסור הלמוט ברנד: "ניתן להעריך שאוריינות נמוכה עולה לכלכלה האמריקאית בין 106$ מיליארד ל 236$ מיליארד, וזאת כיוון שלאנשים ברמת אוריינות נמוכה יש סיכוי גבוה יותר להתאשפז, לחוות טעויות במתן תרופות וטיפולים ולא לקבל טיפול מניעתי."

אומנם קיימים מעט נתונים זמינים על העלויות הכלכליות בגין אוריינות בריאות נמוכה באירופה, אך לאנשים הסובלים ממצבים כרוניים ואחרים הנעזרים לעיתים תכופות בשירותי בריאות יש לעיתים קרובות רמת אוריינות בריאות נמוכה העלולה להוביל לשימוש לא יעיל במשאבים הרפואיים ובכך להגדיל את העלויות הכרוכות בכך.

כיוון שהמחקר מצא שלכמחצית מתושבי אירופה רמת אוריינות שאינה מספקת, קובעי המדיניות הלאומית והאירופאית יכולים להעריך שהעלויות הכלכליות בגין חוסר הידע דומות לאלו שבארה"ב.

קידום נושא אוריינות הבריאות באירופה

בעקבות הסקר של HLS-EU, איגוד אוריינות הבריאות האירופית מבקש מקובעי המדיניות הלאומית והאירופאית וכן מאנשי בריאות מקצועיים לבצע מספר פעולות ממשיות על מנת להעצים את האזרחים ולשפר את אוריינות הבריאות שלהם. פעולות אלה כוללות:

 • הגדלת המימון כדי לתמוך ביוזמות בתחום אוריינות הבריאות, במיוחד עבור האוכלוסיות הפגיעות.
 • פיתוח אסטרטגיית אוריינות ומידע בריאותי מקיף מעבר להנחיות על מידע עבור החולים (המטרה הבסיסית של הנחייה זו היא לספק לאזרחים מידע איכותי, אובייקטיבי, אמין ולא משוחד (לא פרסומי) על תרופות.
 • מימון פרויקטים לקידום אוריינות הבריאות הקשורים לתוכנית החדשה של 7 שנות בריאות, כדי להבטיח שההשפעה של אוריינות הבריאות תהיה אחד מהעקרונות הנבחרים למימון פרויקטים שיקדמו תוכנית זו.
 • הצגת אוריינות בריאות באופן בולט באסטרטגיית הבריאות האירופאית החדשה, המבוססת על אסטרטגיית הבריאות הנוכחית של הנציבות האירופאית ונקראת "ביחד למען הבריאות".
 • יש לכלול את אוריינות הבריאות כחלק מתוכנית החינוך והערכה של העוסקים ברפואה.
 • שילוב אוריינות הבריאות בתוכניות הלימוד בבתי הספר.
 • ביצוע מחקרים נוספים כדי לעדכן את המדיניות ולעזור במדידת ההשפעה של אוריינות הבריאות ברחבי אירופה.

פעולות המכוונות לשפר את אוריינות הבריאות באוכלוסיות מסוימות אינן צריכות להיות יקרות. נדרשת מחויבות של ממשלות לאומיות ואזוריות ושל תעשיית הבריאות כדי לטפח אוריינות בריאות ולהפוך את החברה לבריאה יותר ובעלת ידע דומה בכל המדינות והקבוצות בנוגע לתחום זה.

מידע נוסף על פרוייקט HLS-EU ניתן למצוא ב-:

אוריינות בריאות

סכיזופרניה

פסוריאזיס 360

"בעתיד, אני בטוח שנראה שינוי בהלך הרוח - אנשים יתמחו יותר וייקחו יותר אחריות על הבריאות שלהם. דבר זה יהיה משולב במערכות בריאות שיהיה קל יותר להבין אותן ולנווט בהן".

קריסטין סורנסן, חוקרת מטעם האיחוד האירופי ומתאמת פרוייקט HLS-EU - מחלקת הבריאות הבינלאומית, אוניברסיטת מאסטריכט.