Skip to main content

HĽADAŤ

Ako s diabetom bezpečne šoférovať

Ako s diabetom bezpečne šoférovať

Život s diabetom nemusí byť životom na hrane, určite je však životom s istými hranicami. Počet prípadov diabetu mellitus každý rok rastie. Viac ako 90 % diabetikov tvoria pacienti s cukrovkou 2. typu. Približne tretina chorých pritom o svojom ochorení netuší. Na Slovensku je asi 200-tisíc diabetikov s vodičským preukazom. Práve tí sú rizikovou skupinou, pretože ide o stav, ktorý výrazne zasahuje do schopnosti bezpečne šoférovať.

 

Na Slovensku je asi 200-tisíc diabetikov s vodičským preukazom. Práve tí sú rizikovou skupinou, pretože ide o stav, ktorý výrazne zasahuje do schopnosti bezpečne šoférovať. Od januára 2018 však čakajú diabetikov za volantom zmeny. Na svedomí ich má nové nariadenie EÚ, ktorého cieľom je zvýšiť bezpečnosť premávky. „Každý vodič, ktorý je v riziku vzniku hypoglykémie, musí od 1. januára 2018 preukázať primeranú kontrolu diabetu. V praxi to znamená, že vodič diabetik môže viesť vozidlo iba v stave, keď mu nehrozí hypoglykémia," vysvetľuje zmeny plk. Ing. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ. Nielen ošetrujúci lekár, ktorý cukrovkárovi vydáva potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti šoférovať, vodič sám bude niesť väčšiu zodpovednosť, v akom stave si za volant sadá a odbermi krvi či kontrolou cukru musí kontrolovať svoju schopnosť šoférovať.

Cukrovka v súčasnosti postihuje na Slovensku asi 400-tisíc obyvateľov a ďalších 100-tisíc má tzv. prediabetický rizikový syndróm. Ak nie je dostatočne kontrolovaný liečbou, očakávanú dĺžku života môže skrátiť o 15 až 20 rokov. Celková predpokladaná dĺžka života sa u diabetikov skracuje o štvrtinu, v skupine 40– až 60-ročných môže dokonca klesnúť až o tretinu a viac.

Viac zde