Skip to main content

HĽADAŤ

Civilizačné choroby trápia čoraz viac ľudí

Civilizačné choroby trápia čoraz viac ľudí

Nezdravé jedlo, nepravidelná strava a málo pohybu. To sú hlavné dôvody neustáleho nárastu počtu civilizačných ochorení akými sú vysoký krvný tlak, obezita, diabetes či rakovina.

 

Na Slovensku žije takmer 400-tisíc diabetikov a počet chorých stále rastie. Alarmujúci je najmä počet chorých s diabetom 2. typu. Spôsobuje to najmä zmena nášho životného štýlu. Väčšinu času trávime v kanceláriách, málo sa hýbeme, máme nadváhu. V liečbe sa preto preferuje najmä zmena životosprávy a dostatok pohybu. Viac ako 90 percent diabetikov 2. typu má navyše nadváhu alebo sú obézni.

Obezita je čoraz vážnejším a rozšírenejším problémom, ktorý postihuje nielen dospelých, ale aj deti a adolescentov. Obezita zapríčiňuje významné zvýšenie chorobnosti, invalidity a úmrtnosti, zhoršuje kvalitu života.

Deväť z desiatich Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor ochorenia srdca – vysoký tlak, cholesterol, obezita, cukrovka, fajčenie. Choroby srdca a ciev majú na svedomí viac ako polovicu všetkých úmrtí na Slovensku.

Alzheimerova choroba - začína sa nenápadne a pozvoľne, nepretržite sa rozvíja v priebehu niekoľkých rokov. Na Slovensku ňou trpí 50– až 60-tisíc ľudí. Možnosť vyliečenia ešte dnes nie je, sú však k dispozícii lieky, ktoré môžu zmierniť jej príznaky a zlepšujú kvalitu života postihnutých.

Viac zde