Skip to main content

HĽADAŤ

Demenciou trpí takmer 50 miliónov ľudí

Demenciou trpí takmer 50 miliónov ľudí

Dnes je na Slovensku 60-tisíc ľudí s Alzheimerovou chorobou. O dvadsať rokov to bude o tretinu viac, pretože patríme k najrýchlejšie starnúcim krajinám v Európe.

Alzheimerova choroba je najčastejším typom demencie. Choroba narúša pamäť, koncentráciu, orientáciu, myslenie, reč či plánovacie činnosti a zasahuje aj do sebaobslužných schopností človeka: pacient sa prestáva sám obliekať či jesť. Nezriedka sa objavujú aj bludy a halucinácie.

Najnovšia štúdia podľa Newsweeku zistila, že u ľudí, ktorí spia dlhodobo viac než 9 hodín denne, existuje vyššia pravdepodobnosť vzniku demencie a zmenšenie mozgu, ktorý bude fungovať horšie. Už dávnejšie výskumy ukázali, že s demenciou súvisí množstvo času spánku. Vedci tiež zistili, že pravdepodobnosť vzniku demencie ovplyvňuje úroveň vzdelania. Čím viac času strávite učením, tým menšie riziko neurodegeneratívnych chorôb vám hrozí. Zdá sa, že vzdelanejší ľudia dokážu účinky demencie lepšie kompenzovať.

Okrem nadbytku spánku súvisia so vznikom demencie ešte dva prekvapivé faktory. Prvým je samota. Neurologické štúdie z roku 2013 zistila, že pocit osamelosti u starších ľudí zvyšuje riziko vzniku demencie jeden a pol krát. Hoci zatiaľ nie je jasné, ako to spolu súvisí, zdá sa, že k zdravému mozgu napomáha kontakt s blížnymi. Druhým faktorom je znečistenie ovzdušia.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí na svete demenciou 47,5 milióna ľudí. Každý rok pribúda ďalších 7,7 milióna. Alzheimerova choroba tvorí 60 až 70 percent všetkých a je najbežnejším typom demencie.

Viac na odkaze