Skip to main content

HĽADAŤ

Desať príznakov, ktoré by vás mali varovať

Desať príznakov, ktoré by vás mali varovať

Začína nenápadne a pozvoľne, nepretržite sa rozvíja v priebehu niekoľkých rokov. Medzi prvé varovné signály tohto ochorenia patrí zhoršovanie pamäti, zabúdanie nedávnych udalostí, mien, neschopnosť rozpoznávať známe miesta a neschopnosť orientovať sa v čase. Tieto prvé príznaky ochorenia pripisujú postihnutí alebo príbuzní starnutiu, stresu či depresii.

 

Čím skôr sa choroba rozpozná, čím skôr sa zaháji liečba, tým väčšia je šanca na zmiernenie jej priebehu. Časté príznaky Alzheimerovej choroby, ktoré by si mal príbuzní všimnúť:

1. Strata pamäte, ktorá ovplyvňuje schopnosť plniť bežné pracovné úlohy.

2. Problémy s vykonávaním bežných činností

3. Problémy s rečou

4. Časová a miestna dezorientácia

5. Zlý alebo zhoršujúci sa racionálny úsudok

6. Problémy s abstraktným myslením

7. Odkladanie vecí na nesprávne miesto

8. Zmeny v nálade a správaní

9. Zmeny osobnosti

10. Strata iniciatívy

Z výskumov vyplýva, že zdravý životný štýl môže znižovať riziko demencie. Základným pravidlom je, že to, čo je dobré pre srdce, je dobré aj pre mozog. Osvojiť si zdravší životný štýl pritom nemusí byť zložité a na zmeny nikdy nie je neskoro.

Možnosť vyliečenia Alzheimerovej choroby ešte dnes nie je, sú však k dispozícii lieky, ktoré môžu zmierniť jej príznaky a zlepšujú kvalitu života postihnutých. Okrem medikamentóznej liečby je veľmi dôležitá aktivizácia chorého (nefarmakologické prístupy a terapie).

Viac na