Skip to main content

HĽADAŤ

Lupienka je bohužiaľ zatiaľ nevyliečiteľná

Yes
Lupienka je bohužiaľ zatiaľ nevyliečiteľná

Lupienka je neinfekčné zápalové ochorenie kože, ktoré nie je životu nebezpečné, ale je veľmi nepríjemné a niekedy aj veľmi bolestivé. Prevencia proti vzniku lupienky zatiaľ nie je známa, niektoré lieky však môžu pomôcť lupienku zvládať.

 

V prípade postihnutia lupienkou sa u chorých kožné bunky určitých častí tela obnovujú omnoho rýchlejšie než normálne. Novo vzniknuté kožné bunky sa u zdravého jedinca dostávajú na povrch za 28 dní, kde sa postupne odlupujú. U jedinca postihnutého lupienkou tento proces trvá iba 8 dní a nové bunky sa hromadia tak rýchlo, že nemajú čas dozrieť. Výsledkom je začervenaná, zapálená koža prekrývaná šupinami. Príčina zrýchleného procesu nie je známa, ale skutočnosť, že u jedného z troch chorých má toto ochorenie niekto ďalší v rodine, svedčí, že dôležitú úlohu hrá genetika. Predpokladá sa, že aj niektoré vonkajšie podnety, ako je stres, alkohol, spálenie slnkom, nízke teploty, suchý vzduch, poranenie kože, angína a niektoré lieky, môžu ochorenie zhoršiť, alebo dokonca vyvolať.

Lupienka je bohužiaľ zatiaľ nevyliečiteľná, často je však možné ju udržať pod kontrolou domácou liečbou v kombinácii s lekárskou pomocou. Vyšetrenie lupienky vykonáva kožný lekár, ktorý odporučí praktickému lekárovi terapeutický postup.

Liečbu lupienky môžeme rozdeliť na miestnu a celkovú liečbu. Miestna liečba spočíva v premazávaní kože, liečebných kúpeľoch a užívaní liekov, ktoré tlmia zápal. Celková liečba je určená pre ťažké formy lupienky a využívajú sa pri nej klasické lieky.

Viac zde