Skip to main content

HĽADAŤ

Lupienka je bohužiaľ zatiaľ nevyliečiteľná

Lupienka je bohužiaľ zatiaľ nevyliečiteľná

Lupienka je neinfekčné zápalové ochorenie kože, ktoré nie je životu nebezpečné, ale je veľmi nepríjemné a niekedy aj veľmi bolestivé. Prevencia proti vzniku lupienky zatiaľ nie je známa, niektoré lieky však môžu pomôcť lupienku zvládať.

 

V prípade postihnutia lupienkou sa u chorých kožné bunky určitých častí tela obnovujú omnoho rýchlejšie než normálne. Novo vzniknuté kožné bunky sa u zdravého jedinca dostávajú na povrch za 28 dní, kde sa postupne odlupujú. U jedinca postihnutého lupienkou tento proces trvá iba 8 dní a nové bunky sa hromadia tak rýchlo, že nemajú čas dozrieť. Výsledkom je začervenaná, zapálená koža prekrývaná šupinami. Príčina zrýchleného procesu nie je známa, ale skutočnosť, že u jedného z troch chorých má toto ochorenie niekto ďalší v rodine, svedčí, že dôležitú úlohu hrá genetika. Predpokladá sa, že aj niektoré vonkajšie podnety, ako je stres, alkohol, spálenie slnkom, nízke teploty, suchý vzduch, poranenie kože, angína a niektoré lieky, môžu ochorenie zhoršiť, alebo dokonca vyvolať.

Lupienka je bohužiaľ zatiaľ nevyliečiteľná, často je však možné ju udržať pod kontrolou domácou liečbou v kombinácii s lekárskou pomocou. Vyšetrenie lupienky vykonáva kožný lekár, ktorý odporučí praktickému lekárovi terapeutický postup.

Liečbu lupienky môžeme rozdeliť na miestnu a celkovú liečbu. Miestna liečba spočíva v premazávaní kože, liečebných kúpeľoch a užívaní liekov, ktoré tlmia zápal. Celková liečba je určená pre ťažké formy lupienky a využívajú sa pri nej klasické lieky.

Viac zde