Skip to main content

HĽADAŤ

Mnohopočetný myelóm - najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenie krvi

Mnohopočetný myelóm - najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenie krvi

Mnohopočetný myelóm je zhubné ochorenie krvi, ktoré sa začína v plazmatických bunkách kostnej drene a neskôr sa rozširuje do iných častí tela. Rakovinové plazmatické bunky sa hromadia v kostnej dreni a produkujú nadbytok jedného typu protilátky - paraproteínu, ktorého nadmerné množstvo spôsobuje vážne zdravotné ťažkosti.

Príčina vzniku ochorenia je zatiaľ neznáma. Odborníci predpokladajú, že spúšťačom môžu byť niektoré typy vírusov a vystavenie organizmu chemikáliám či radiácii. Mnohopočetný myelóm postihuje najčastejšie pacientov vo veku nad 60 rokov, no vo výnimočných prípadoch ním môžu trpieť aj mladší ľudia, u ktorých sa ochorenie prejavuje agresívnejšie.

Na svete žije s mnohopočetným myelómom približne 230-tisíc ľudí, pričom v Európe každoročne pribudne 38-tisíc prípadov. Na Slovensku touto chorobou trpí okolo 900 pacientov a každý rok odborníci zaznamenajú ďalších 200 až 300 nových pacientov.

Medzi najčastejšie príznaky tohto nádorového ochorenia patria bolesti kĺbov - často v oblasti chrbtice, málokrvnosť, problémy s obličkami, nechutenstvo, únava, závraty, dýchavičnosť či nevoľnosť. Pacienti však v raných štádiách také príznaky často prehliadajú, čo komplikuje včasnú diagnostiku, a teda jeden z hlavných bodov úspešnej liečby. Odborníci sa dokonca domnievajú, že veľká časť pacientov s ochorením v skorších fázach ani nevie, že ho má.

Základom liečby je správna diagnostika, ktorá často závisí od ortopéda. No dôležitá je i správna komunikácia a psychologický prístup k pacientovi. Cieľom liečby myelómu je dostať rast ochorenia pod kontrolu, dosiahnuť remisiu ochorenia, zlepšiť kvalitu života a predĺžiť život.

Viac na odkaze