Skip to main content

HĽADAŤ

Movember - zmeňte pohlaď na mužské ochorenia

Movember - zmeňte pohlaď na mužské ochorenia

Muži si v novembri môžu nechať narásť fúzy a upozorniť tak na tichého zabijaka, ktorý ich každoročne celú radu skolí. Kampaň Movember má taktiež inspirovať mužov, aby sa lepšie starali o svoje zdravie a nepodceňovali prevenciu.

 

Akcia Movember je každoročná charitatívna akcia, ktorej účelom je zvýšenie povedomia o zákerných a nebezpečných mužských ochoreniach a problémoch, ako sú rakovina prostaty, rakovina semenníkov, či dokonca mužská sebe vražednosť. Muži si tak behom novembra nechajú nárast fúzy, aby vyjadrili podporu chorým a zvýšili tak aj povedomie o dôležitosti preventívnych prehliadok prostaty a ďalších mužských orgánov. Cieľom svetového hnutia je predovšetkým „zmeniť pohlaď na mužské ochorenia“ a získať dostatok finančných prostriedkov na liečbu a vývoj nových liekov.

Rakovina prostaty je strašiakom mužov. Má na svedomí až tisíc päťsto úmrtí ročne. Akcia Movember chce prinútiť mužov k preventívnym prehliadkam.

Čas a správne zvolená liečba totiž môžu zachrániť nie len život, ale aj intímny život, sociálny kontakt i sebavedomie. Každoročne v novembri si tak muži nechávajú dobrovoľne narásť fúzy, aby upozornili na dôležitosť prevencie rakoviny prostaty.

Ochorenie prichádza nepozorovane a často bez povšimnutia. V kľude si potajme bujnie aj niekoľko rokov. Príčiny vzniku sú navyše stále neznáme, čiastočne tu hrá významnú rolu zrejme zloženie stravy, iste to však nie je jediný faktor. Na rastúci počet nových prípadov má vplyv aj lepší záchyt ochorenia vďaka novým prístupom a metódam. Čím skôr sa choroba odhalí, tým väčšie šance sú na úplné vyliečenie. To platí najmä v prípade rakoviny, pri ktorej je prevencia mimoriadne dôležitá.

Viac zde