Skip to main content

HĽADAŤ

Nepodceňujte príznaky, môžu ukazovať na vážnejší problém

Nepodceňujte príznaky, môžu ukazovať na vážnejší problém

Aj zdanlivo banálne ťažkosti môžu ukazovať na nejaký vážnejší problém. Zdravotné problémy by sme nemali podceňovať. Ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, rozhodne navštívte lekára.

Subjektívne ťažkosti môžu byť u jednej choroby rôzne. Niektoré príznaky sú naviac veľmi neurčité a môže sa nimi prejavovať aj viacero iných ochorení. Lekára je dobré navštíviť včas, napríklad aj preventívne a predísť tak rozvinutiu zdravotných problémov. Niektoré príznaky ochorení a zdravotných problémov, ktoré by sme nemali podceňovať:

  • Ťažkosti pri močení (častejšie alebo nočné močenie, bolestivé močenie), bolesti chrbta, bedier a končatín, prípadne krv v moči alebo v ejakuláte: rakovina prostaty.
  • Únava, nevoľnosť, úbytok na váhe, bolesť kĺbov alebo zväčšenie miestnej uzliny, chudokrvnosť, častejšie krvácanie (z ďasien, nosa) a jednoduchšia tvorba modrín: môže ísť o niektorý z typov leukémie.
  • Časté močenie, abnormálny smäd, zvracanie, chudnutie a neobvykle silný pocit hladu, z úst je cítiť zápach po acetóne: cukrovka.
  • Výpadky krátkodobej pamäte (človek si spomenie na udalosti z dávnej histórie, ale nevybaví si, napr. čo mal na obed), pýtanie sa na banálne veci a ich stále opakovanie, poruchy orientácie v čase a priestore, poruchy reči: Alzheimerova choroba.
  • Príznaky DEMENCIE (ak trvajú viac než šesť mesiacov): Neschopnosť učiť sa nové a spomenúť si na skôr naučené, klasické sú výpadky krátkodobej pamäte. Človek si pamätá veci z dávnej minulosti a rád o nich hovorí stále dokola. Nespomenie si však, čo mal na raňajky. Pýta sa na banálne otázky, ktoré neustále opakuje. Je dezorientovaný v čase a priestore, blúdi po vlastnom byte (nedokáže nájsť cestu na WC), nespoznáva svojich blízkych, časté sú zmeny emócií a nálad (striedanie eufórie, depresie, apatickosti).
  • Príznaky SCHIZOFRENIE (ak niektorý zo symptómov trvá jeden mesiac): Komentovanie vlastných myšlienok. Typické sú myšlienkové konštrukcie, čiže bludy, kedy je chorý presvedčený, že ho niekto prenasleduje. Objavujú sa zvukové halucinácie (počuje hlasy), ktoré „komentujú“ pacientovo chovanie, alebo medzi sebou hovoria. Niekedy sa objavujú ak iné typy hlasov, ktoré prichádzajú z niektorých častí tela. Typická je aj vzťahovačnosť. Reč môže byť unáhlená, nedáva zmysel, častá je aj zreteľná apatia, ploché nebo neprimerané odpovede, poruchy reči či tvorba nových slov.
  • Precitlivenosť oka na svetlo, ale aj bolesť oka, pálenie, štípanie, prípadne začervenanie oka. To všetko sú symptómy, ktoré sa vyskytujú pri zápale dúhovky, rohovky nebo sietnice. Spôsobiť ich môžu bakteriálne alebo vírové infekcie, ale rovnako môžu nasmerovať lekára k diagnostike pohlavne prenosných chorôb, ako je HIV infekcia nebo syfilis.

Viac zde a zde