Skip to main content

HĽADAŤ

O svojej nákaze nevie takmer štvrtina infikovaných

O svojej nákaze nevie takmer štvrtina infikovaných

Za posledné tri roky na Slovensku rekordne stúpol počet ľudí, ktorí sa infikovali HIV. Napriek tomu, že vo svete je trend klesajúci, počet HIV infikovaných osôb na Slovensku narastá. Mnoho ľudí sa o túto tému nezaujíma a nepozná svoj HIV status, nie sú informovaní o možnostiach diagnostiky a liečby a tým pádom sú stále ohniskom nákazy.

Zvyčajne dva až štyri týždne od nakazenia sa objavia príznaky podobné chrípke, ktoré po pár dňoch ustúpia. Objavujú sa aj horúčky či zdurené uzliny. Obyčajne príznaky nevedú k podozreniu na HIV infekciu. Maximálne do pol roka zvyknú príznaky zmiznúť, potom môže infekcia roky prebiehať aj bez príznakov. Ľudia tak o víruse HIV nemusia tušiť.

V liečbe HIV bol dosiahnutý pokrok. Stále ide o nevyliečiteľnú chorobu, podávaním liekov ale možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Bojovať proti HIV možno kombináciou používania kondómov, predexpozičnej liečby, testovania a kombinovanej antiretrovírusovej liečby. Tá odďaľuje nástup klinických príznakov ochorenia, znižuje vírusovú záťaž a prispieva k posilňovaniu imunitného systému. Dodržiavaním liečebného režimu sa riziko prenosu môže znížiť o 96 percent.

Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je na Slovensku prístupné každému. Testy si možno dať urobiť v Národnom referenčnom centre pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave a regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

Viac na odkaze