Skip to main content

HĽADAŤ

Odborníci budú na školách prednášať o Alzheimerovej chorobe

Odborníci budú na školách prednášať o Alzheimerovej chorobe

Pomoc, pochopenie a podporu si vyžadujú nielen ľudia s týmto ochorením, ale aj ich blízki rodinní príslušníci. Žiakom druhého stupňa základných škôl a stredoškolákom priblížia odborníci spôsoby a možnosti aktívneho životného štýlu, ktorý môže prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu ľudí s demenciou.

 

"Na Slovensku je postihnutých týmto ochorením okolo 50.000 až 60.000 pacientov, o ktorých sa stará približne 100.000 až 150.000 rodinných príslušníkov," uvádza na svojom webe ÚVZ. Demencia Alzheimerovho typu podľa odborníkov postihuje prevažne ľudí nad 65 rokov, ale i mladších. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) patrí "demencia Alzheimerovho typu medzi desať hlavných smrteľných ochorení". Odborníci odhadujú, že ňou trpí každý desiaty človek vo veku nad 65 rokov a približne každý druhý človek starší ako 85 rokov. Podľa štatistík je na svete 24 miliónov ľudí postihnutých touto demenciou, v Európe trpí Alzheimerovou chorobou a príbuznými demenciami 7,3 milióna ľudí.

Pomoc, pochopenie a podporu si vyžadujú nielen ľudia s týmto ochorením, ale aj ich blízki rodinní príslušníci. Nedostatok vedomostí o ochorení môže podľa slov odborníkov "spôsobiť sociálnu stigmu, následné oslabenie rodinných väzieb, nedostatočnú starostlivosť o postihnutého či neskorú diagnostiku".

Podľa WHO bude táto choroba jedným z najväčších medicínskych problémov budúcnosti.

Viac zde