Skip to main content

HĽADAŤ

Počet nových prípadov diabetu celosvetovo narastá

Počet nových prípadov diabetu celosvetovo narastá

Neustály smäd, nadmerné močenie, celková vyčerpanosť či pomalé hojenie rán patria k hlavným príznakom diabetu. Na Slovensku žije približne 400-tisíc diabetikov, ďalších asi 100-tisíc obyvateľov má takzvaný prediabetický rizikový syndróm. Je to jedno z najčastejších, najzávažnejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení. Ak nie je dostatočne liečené, môže skrátiť očakávanú dĺžku života o 15 až 20 rokov. Už to samo osebe je životom na hrane.

 

Odborníci navyše varujú, že počet nových prípadov diabetu celosvetovo narastá, v Európskej únii má toto ochorenie až 10 % obyvateľov. Pri súčasnom trende vývoja je možné predpokladať, že do roku 2030 sa podiel pacientov zvýši na 16,6 %. Na Slovensku je to dnes približne 7 % z celkového počtu obyvateľstva, pri súčasnom trende vývoja je možné očakávať, že do roku 2030 sa toto percento zvýši až na 15.

Viac ako 90 % diabetikov tvoria ľudia s cukrovkou 2. typu, ktorá je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby a tiež amputácií na dolných končatinách. Veľmi vážna je hrozba srdcovocievnych ochorení, ktoré sú u pacientov s diabetom 4– až 8-krát častejšie, ťažšie sa liečia a v porovnaní s populáciou bez diabetu majú aj horšiu prognózu.

Keď človeku diagnostikujú cukrovku, je normálne, že má obavy, ako bude s touto chorobou ďalej žiť. So správne liečenou cukrovkou sa dá viesť plnohodnotný život. Diabetes je ochorenie, ktoré sa dá udržať pod kontrolou vďaka pomoci diabetológov, podpore rodiny, ale najmä vďaka aktívnemu prístupu pacienta k svojmu životu.

Viac Info zde