Skip to main content

HĽADAŤ

Prevencia môže znížiť počet prípadov demencie až o tretinu

Prevencia môže znížiť počet prípadov demencie až o tretinu

Počet prípadov demencie by sa mohol po celom svete znížiť až o tretinu, ak by sa v rámci preventívnych opatrení už od detstva bojovalo s deviatimi rizikovými faktormi. Vo svojej štúdii, ktorú zverejnil odborný lekársky časopis The Lancet, to tvrdí medzinárodný tím vedcov.

Celkom vedci z tímu Gill Livingstonovej z londýnskej univerzity UCL odhalili deväť rizikových faktorov, ktoré môžu prispievať k vzniku rôznych typov demencie. Ak by sa podarilo všetky tieto faktory úplne eliminovať, klesol by podľa vedcov počet ľudí trpiacich touto závažnou chorobou mozgu až o tretinu.

Na celom svete podľa posledného odhadu Medzinárodnej Alzheimerovej spoločnosti trpí demenciou okolo 47 miliónov ľudí a náklady na ich liečbu ročne dosahujú 818 miliárd dolárov. Počet ľudí, ktorí trpia nejakou formou demencie, sa navyše bude zvyšovať. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sa ich počet mohol do roku 2050 viac ako strojnásobiť.

Preventívne prehliadky sú dôležité predovšetkým kvôli predchádzaniu ochoreniam. Odborníci varujú, že ich podceňovanie sa nám v budúcnosti môže vypomstiť. Vďaka vyšetreniam, ktoré sa v rámci preventívnych prehliadok vykonávajú, je možné odhaliť napríklad poruchy funkcie obličiek a močového mechúra, vysoký krvný tlak, obezitu, poruchu glukózovej tolerancie, zmenenú hladinu tukov, zvýšené riziko kardiovaskulárneho ochorenia, zmyslové poruchy a podobne. Okrem toho prevencia zahŕňa aj skríningové programy, ktorých cieľom je odhaliť vybrané onkologické ochorenia už v začiatočnom štádiu.

Viac na odkaze