Skip to main content

HĽADAŤ

Štartuje osvetová kampaň 100 tisíc neviditeľných

Štartuje osvetová kampaň 100 tisíc neviditeľných

Schizofrénia. Slovo, ktoré dokáže v mnohých ľuďoch vyvolať veľké obavy. Väčšinou neopodstatnené, a teda aj zbytočné. Pacienti s týmto závažným duševným ochorením totiž môžu pri vhodnej terapii a jej dodržiavaní viesť úplne bežný život. V drvivej väčšine prípadov splývajú s davom a stávajú sa „neviditeľnými“. Pretože schizofrénia postihuje zhruba 1 % populácie, pohybuje sa v Česku takýchto neviditeľných približne 100 000. Na to, že súžitie s nimi je možné, upozorňuje nová osvetová kampaň 100 tisíc neviditeľných.

 

Schizofrénia patrí medzi psychózy. Jej charakteristikou je nerovnováha chemických látok posielajúcich signály do mozgu. Pacient nepresne vníma realitu a máva neprimerané chovanie. Má ťažkosti odlíšiť predstavy od skutočnosti, okolité dianie si vykladá mylne. Máva bludy a depresie, býva precitlivený, uzavretý i agresívny. Často sa uzatvára a izoluje od ostatných. Schizofrénia je však v súčasnosti dobre liečiteľná, s odpovedajúcimi liekmi a vhodnou terapiou môžu pacienti prežiť takmer normálny život. Schizofrénia postihuje zhruba jedno percento populácie, v Česku ňou trpí až sto tisíc ľudí. A práve na život ľudí so schizofréniou sa snaží upozorniť kampaň 100 tisíc neviditeľných.

„Česká verejnosť by si mala uvedomiť, že spolužitie s týmito ľuďmi je možné. Už dnes sa s nimi bežne stretávame, a pretože o nich nevieme, tak to nikomu nevadí“ komentoval Martin Anders, predseda Psychiatrickej spoločnosti ČLS JEP.

Že schizofrénia vzbudzuje strach, je celkom pochopiteľné. Informácie o nej sa totiž často objavujú v súvislosti s tragickými udalosťami a ďalšími negatívami. Podľa zistení spoločnosti NEWTON Media, ktorá analyzovala mediálne výstupy za posledné dva roky, sa tak deje zhruba vo štvrtine prípadov (26 %). Polovica všetkých informácií (54 %) je síce neutrálna, ale príspevkov s pozitívnym vyznením nie je ani pätina (15 %). S týmto nepomerom sa zažité stereotypy vnímania choroby a pacientov odbúravajú len ťažko a veľmi pomaly.

„Tieto zistenia potvrdzujú, že verejnosť i zástupcovia médií o schizofrénii stále nemajú dostatok informácií a kvôli tomu ku chorobe, a predovšetkým pacientom s touto diagnózou, pristupujú nevhodne. Cieľom našej kampane 100 tisíc neviditeľných je preto rozšírenie záujmu o chorobu a taktiež možností jej liečby,“ vysvetľuje MUDr. Martin Minarovič, riaditeľ spoločnosti Janssen. Ten tiež pripomína, že unikátnosť kampane spočíva v tom, že za ňou stoja tri farmaceutické spoločnosti zameriavajúce sa mimo iné na liečbu schizofrénie.

Viac zde a zde