Skip to main content

HĽADAŤ

Tuberkulóza ročne zabije milióny ľudí

Tuberkulóza ročne zabije milióny ľudí

Tuberkulóza je najčastejším smrtiacim infekčným ochorením na svete.  Ročne zabije asi dva milióny ľudí, čo je viac ako AIDS a malária dokopy.

Odborníci pred touto chorobou varujú. "Rizikom je masová migrácia a výskyt rezistencie mykobaktérií na lieky prvej voľby," potvrdil docent Rastislav Maďar, vedúci Ústavu epidemiológie a ochrany verejného zdravia Lekárskej fakulty Ostravskej univerzity a tiež predseda Koalície pre podporu očkovania.

Tuberkulózu spôsobuje baktéria Mycobacterium tuberculosis. Do organizmu väčšinou vstupuje cez dýchacie cesty. Za vhodných podmienok sa dostane do pľúc, kde sa rozmnoží, vyvolá zápal a následne sa rozšíri do spádových lymfatických uzlín, prípadne aj do krvi a ďalej. Príznaky primárnej TBC nie sú príliš rozpoznateľné: únava, nechutenstvo, úbytok hmotnosti, zvýšená telesná teplota, nočné potenie a kašeľ, najskôr suchý, následne vlhký. "Rýchlu akciu s priamym podozrením na TBC niekedy vyvolá až prítomnosť krvi vo vykašľanom obsahu. U pred tým zdravých ľudí môže tuberkulóza prebiehať aj bez príznakov alebo len s prejavmi podobnými chrípke," upozornil Maďar.

Ohrození sú najmä imunitne oslabení ľudia a staršie ročníky.

Liečba tuberkulózy je podľa Maďara dlhodobá a pod priamym dohľadom ošetrujúceho personálu. Používa sa kombinácia najmenej troch špeciálnych liekov, takzvaných antituberkulotík, ktoré sa podávajú denne po dobu až pol roka.

Viac zde