Skip to main content

HĽADAŤ

Zlozvyky, ktoré zvyšujú riziko demencie

Zlozvyky, ktoré zvyšujú riziko demencie

Niektoré rizikové faktory demencie, ako sú vek a rodinná anamnéza, nemožno nijako ovplyvniť, napriek tomu však nemusíte strácať nádej. Stále totiž existuje dostatok spôsobov, ako znížiť riziko kognitívneho poklesu alebo demencie.

Demenciu si väčšina ľudí spojí s človekom v pokročilom veku, ktorému prestala slúžiť pamäť. Demencia sa ale nemusí prejavovať len zlou pamäťou, ktorá sa so starnutím objavuje u väčšiny zdravých ľudí. O demenciu ide vo chvíli, keď postihnutý človek začne zlyhávať vo svojich denných aktivitách. Rozvoj patologických zmien v mozgu pri degeneratívnych ochoreniach predbieha o mnoho rokov prvé prejavy choroby. Demencia nie je vždy nevyhnutná a riziko jej rozvinutia možno za určitých podmienok znížiť.

Neliečená hypertenzia a cukrovka sú dva z najväčších rizikových faktorov pre vznik demencie, ako je Alzheimerova choroba. Liečba zahrňujúca lieky, diétu a cvičenia môže výrazne znížiť riziko demencie pre obe ochorenia.

Výskumy ukazujú, že cvičenie prospieva mozgu a môže znižovať riziko pádov, chorôb spojených s vekom a dokonca aj smrti. Vďaka fyzickému cvičeniu sa zlepšujú kognitívne schopnosti. Rovnako ako je dôležité cvičiť telo, je nemenej podstatné precvičovať aj myseľ.

Výskum publikovaný v časopise Alzheimer 's & Dementia, ktorého sa zúčastnilo takmer 7500 žien, zistil, že menej ako šesť hodín spánku v noci zvyšuje riziko demencie o 36 percent. Spánok dlhší ako osem hodín za noc zvyšuje riziko demencie o 35 percent. Ideálny spánok by mal podľa zistení odborníkov trvať 6 až 8 hodín.

Alzheimerom trpí viac ako 36 miliónov ľudí na svete. Na Slovensku postihuje 50-60.000 Slovákov.

Viac na odkaze