Skip to main content

HLEDAT

Manželství snižuje riziko onemocnění stařeckou demencí

Manželství snižuje riziko onemocnění stařeckou demencí

Svobodní lidé jsou více náchylní k onemocnění stařeckou demencí než ti, kteří žijí v manželství. Může za to zdravá strava a sociální stimulace.

Stařecká demence způsobuje sníženou funkci mozku, která se obvykle vyskytuje ve vyšším věku a nejčastějším typem je Alzheimerova choroba. U lidí, kteří byli většinu svého života svobodní, existuje pravděpodobnost více než 42 %, že se u nich onemocnění projeví, než u těch, kteří žijí v manželství. A vdovci jsou vystaveni riziku ve výši 20 % ve srovnání se sezdanými.

"Jelikož se v současné době stává svobodný člověk sociální normou, je pravděpodobné, že se rozdíly v životním stylu mezi svobodnými a sezdanými se zmenšují," uvedl Sommerland, psychiatr na univerzitě v Londýně, který spolupracuje na výzkumu. "Výzkum se bude nadále zabývat přínosem sociálního kontaktu na zdraví člověka a jak dlouhá doba mezi ovdověním a dalším manželstvím je nebezpečná z hlediska onemocnění demencí," dodává.

Hned několik dalších studií uvádí, že správná strava, pravidelné cvičení, dostatek spánku a snaha o mentální stimulaci vede ke snížení rizika onemocnění.

Informaci uvedl server cnn.com.

Více na odkazu