Skip to main content

HLEDAT

Pouze 5 % procent českých mužů chodí na preventivní prohlídky, ti ostatní zbytečně riskují.

Pouze 5 % procent českých mužů chodí na preventivní prohlídky, ti ostatní zbytečně riskují.

Rakovina prostaty je reálnou hrozbou pro tisíce českých mužů. Každý rok jich onemocní až sedm tisíc, a je tak druhým nejčastějším onkologickým onemocněním mužů. Riziko roste s věkem. Klíčová je, stejně jako u jiných onkologických onemocnění, prevence.

Po padesátce mělo být samozřejmostí, že si každý rok muž zajde na vyšetření k urologovi. Ten, kdo má mezi svými pokrevními příbuznými někoho s karcinomem prostaty, by se měl nechat vyšetřit už od čtyřicítky. Preventivní vyšetření na urologii není nic drastického ani bolestivého. Pokud máte v moči či spermatu krev, máte potíže s močením či vás trápí poruchy erekce, navštivte urologa bez ohledu na věk co nejdříve! Je pochopitelné, že pro většinu mužů je představa cizího muže, který se dotýká jejich intimních partií, velmi nepříjemná a často představuje hlavní důvod, proč urologa nenavštěvují. Odkládání návštěvy ale může mít horší důsledky než návštěva samotná.

Celá řada dalších nemocí, jejichž výskyt není tak častý, mohou ohrozit váš život. Mezi ně se řadí například různá kardiovaskulární onemocněnía mnoho dalších. A tak je třeba chodit na preventivní prohlídky, kde vás prohlédnou od hlavy až k patě. Jedna návštěva lékaře může zachránit život.

Devítinásobný mistr České republiky v badmintonu Petr Koukal, si ve svých čtyřiadvaceti letech prošel těžkou životní zkouškou. Prodělal rakovinu varlat. Nyní se snaží motivovat ostatní, aby nepodceňovali preventivní prohlídky, a se svým nadačním fondem STK pro chlapy upozorňuje na problematiku mužského zdraví.

Více na odkazu