Skip to main content

HLEDAT

52 zemí na celém světě slaví Mezinárodní den dárců kostní dřeně

52 zemí na celém světě slaví Mezinárodní den dárců kostní dřeně

Pražané si mohou v září nechat zdarma vyšetřit krev, dozvědí se i o dárcovství. K zařazení do registru dárců je potřeba kromě splnění vstupních kritérií jen běžný odběr krve. Každý dárce dává šanci na život a uzdravení.

V kostní dřeni sídlí krvetvorné kmenové buňky, které se dle potřeby přetvářejí v důležité krevní elementy. Člověk jí má mezi 2,5 a čtyřmi kilogramy, obsažena je v dlouhých kostech. Pacientům s leukémií může transplantace buněk kostní dřeně zachránit život. Registrovaných dárců je však méně, než je třeba.

Kostní dřeň transplantují lékaři v Ústavu hematologie a krevní transfuze a v nemocnicích v pražském Motole, v Plzni, Hradci Králové, Olomouci a Brně. Celkově bylo v letech 1986 až 2015 provedeno 11 339 transplantací kostní dřeně. Zhruba ve dvou třetinách šlo o takzvané autologní transplantace, kdy je dárcem sám pacient. Ve zbývající třetině to byly transplantace od dárců, takzvané alogenní.

Ve dvou českých registrech je více než 72 tisíc dárců. Kostní dřeň daruje jen jedno procento registrovaných, asi 500 lidí ročně se ze zdravotních důvodů či kvůli věku je vyřazeno. Celosvětově je v registrech přes 29 milionů dárců.

Pražané si mohou v září nechat zdarma vyšetřit krev či zjistit krevní skupinu. Tři nemocnice zapojené do Měsíce zdravé krve jim také podají informace o dárcovství kostní dřeně. Světový den dárců kostní dřeně si veřejnost připoměla 16. září.

Více na odkazu