Skip to main content

HLEDAT

ADHD může trpět až pět procent dospělých

ADHD může trpět až pět procent dospělých

Časté zapomínání či ztrácení věcí, nepozornost a chaotičnost mohou být příznakem duševní nemoci. Poruchou pozornosti s hyperaktivitou označovanou anglickou zkratkou ADHD může trpět dvě až pět procent dospělých. Diagnóza bývala dříve spojovaná hlavně s dětmi, studie ale prokázaly, že u 60 procent pacientů se přenese do dospělosti.

„Mezi příznaky není nic nenormálního nebo nestandardního, co by každý člověk nezažil. Typické pro ADHD ale je, že příznaky přetrvávají 24 hodin denně a sedm dní v týdnu,“ řekl dětský psychiatr Pavel Theiner z Fakultní nemocnice Brno. „V případě, že si pacient uvědomí, že není schopen opustit dům, aniž by něco zapomněl, a přijít na schůzku včas, tak by se o to měl zajímat,“ doplnil ambulantní psychiatr Jan Čermák.

U dětí jde podle různých studií o tři až sedm procent populace, u dospělých o dvě až pět procent. „Typická dětská hyperaktivita se mění u dospělých ve vnitřní neklid a nepohodu. Porucha pozornosti zůstává pořád trvalá,“ dodal Theiner.

Léčba je podle psychiatrů kombinací psychoterapie a léků, které působí ve srovnání s jinými duševními poruchami překvapivě dobře. ADHD u dospělých často přeroste v jinou duševní nemoc, jako jsou deprese nebo úzkosti. Dospělý si často neuvědomuje, že celý život poruchu má a že je léčitelná.

Více na odkazu