Skip to main content

HLEDAT

Alzheimera pomůže odhalit speciální krevní test

Alzheimera pomůže odhalit speciální krevní test

Japonští a australští vědci vyvinuli novou metodu testu Alzheimerovy choroby. Test umožňuje nemoc objevit dříve než dosavadní metody. Celosvětově trpí demencí 50 milionů lidí.

 

Alzheimerova choroba postihuje celosvětově desítky milionů lidí. Nemocných stále přibývá a odhalit příznaky je velmi složité. Skupina japonských a australských vědců publikovala na toto téma studii, kterou otiskl odborný časopis Nature. Přední vědci v ní upozorňují, že krevní test dokáže toto nevyléčitelné onemocnění v brzkém stadiu odhalit.

Jednou z pravděpodobných příčin nemoci je protein amyloid beta. Tato škodlivá látka napadá mozkové tkáně a hromadí se do takzvaných plaků. Ty mozek narušují v takové míře, že pacient začne trpět demencí. Stopy amyloidu beta kolují i v krvi. Až teď ale odborníci vyvinuli krevní test, jenž stopy dokáže rozpoznat. Úspěšnost testu, který vědci vynalezli pomocí metody analytické chemie, byla přes 90 procent. Při pravidelných odběrech by se tak nemoc zachytila ve velmi raném stadiu. To je pro téměř jakoukoliv chorobu stěžejní, pro Alzheimerovu nemoc to však platí dvojnásob.

Zákeřnost choroby spočívá hlavně v tom, že se škodlivé bílkoviny v těle nenápadně tvoří už několik let předtím, než se projeví první příznaky. Mezi ty patří hlavně ztráta paměti, dezorientace a problémy s řečí. V Česku jí trpí 150 tisíc lidí. Do roku 2050 to může být až 380 tisíc.

Více zde