Skip to main content

HLEDAT

Nepodceňujte příznaky, mohou ukazovat na vážnější problém

Nepodceňujte příznaky, mohou ukazovat na vážnější problém

I zdánlivě banální potíže mohou ukazovat na nějaký vážnější problém. Zdravotní problémy bychom neměli podceňovat. Pokud máte pochybnosti o svém zdraví, rozhodně navštivte lékaře.

Subjektivní potíže mohou být u jedné choroby různé. Některé příznaky jsou navíc velmi neurčité a může se jimi projevovat i řada jiných nemocí. Lékaře je dobré navštívit včas, třeba i preventivně a předejít tak rozvinutí zdravotních problémů. Některé příznaky nemocí a zdravotních problémů, které bychom neměli podceňovat:

  • Potíže při močení (častější nebo noční močení, bolestivé močení), bolesti zad, kyčli a končetin, případně krev v moči nebo v ejakulátu: rakovina prostaty.
  • Únava, nevolnost, ztráta na váze, bolest kloubů nebo zvětšení mízní uzliny, chudokrevnost, častější krvácení (z dásní, nosu) a snadnější tvorba modřin: může jít o některý z typu leukemie.
  • Časté močení, abnormální žízeň, zvracení, hubnutí a neobvykle silný pocit hladu, z úst je cítit zápach po acetonu: cukrovka.
  • Výpadky krátkodobé paměti (člověk si vzpomene na události z dávné historie, ale nevybaví si, např. co měl k obědu), vyptávání na banální věci a jejich stálé opakování, poruchy orientace v čase a prostoru, poruchy řeči: Alzheimerova nemoc.
  • Příznaky DEMENCE (jestliže trvají déle než šest měsíců): Neschopnost učit se nové a vzpomenout si na dříve naučené, klasické jsou výpadky krátkodobé paměti. Člověk si pamatuje věci z dávné minulosti a rád o nich mluví pořád dokola. Nevzpomene si však, co bylo ráno k snídani. Ptá se na banální otázky, které neustále opakuje. Je dezorientovaný v čase i prostoru, bloudí po vlastním bytě (nedokáže najít cestu na WC), nepoznává své blízké, časté jsou změny emocí a nálad (střídání euforie, depresí, apatičnosti).
  • Příznaky SCHIZOFRENIE (pokud některý ze symptomů trvá jeden měsíc): Komentování vlastních myšlenek. Typické jsou myšlenkové konstrukce neboli bludy, kdy je nemocný přesvědčený, že ho někdo pronásleduje, objevují se zvukové halucinace (slyší hlasy), které „komentují“ pacientovo chování, nebo mezi sebou hovoří. Někdy se objevují i jiné typy hlasů, které přichází z některých částí těla. Typická je i vztahovačnost. Řeč může být překotná, nedává smysl, častá je i zřetelná apatie, ploché nebo nepřiměřené odpovědi, poruchy řeči či tvorba nových slov.
  • Přecitlivělost oka na světlo, ale i bolest oka, pálení, štípání, případně zarudnutí oka. To vše jsou symptomy, které se vyskytují u zánětu duhovky, rohovky nebo sítnice. Způsobit je mohou bakteriální nebo virové infekce, ale zrovna tak mohou nasměrovat lékaře k diagnostice pohlavně přenosných chorob, jako je HIV infekce nebo syfilis

Více zde a zde