Skip to main content

HLEDAT

Od 60 roku života se riziko vzniku demence výrazně zvyšuje

Od 60 roku života se riziko vzniku demence výrazně zvyšuje

Populace stárne, což s sebou přináší i vyšší počet nemocných s poruchami paměti. Podle odborných odhadů se u nás v příštích třiceti letech počet lidí s demencí téměř ztrojnásobí.

Očekává se nárůst ze současných 150 tisíc až na 380 tisíc. V současné době trpí demencí až 50 milionů světové populace, do roku 2050 jich podle předpovědi má být až 131 milionů.

Alzheimerova choroba je závažné onemocnění mozku, při němž odumírají neurony neboli mozkové buňky, což se v prvotní fázi projevuje postupným úpadkem myšlení, paměti i úsudku, a může vést až k naprosté ztrátě schopnosti vykonávat i nejběžnější činnosti. Příčinu choroby stále neznáme. Víme pouze, že při jejím vzniku se uplatňují dědičné faktory, ale i různé genetické abnormality bez dědičného podkladu.

Jako u většiny nemocí platí i zde, že čím dříve nemocný navštíví lékaře, tím dříve může být nemoc správně diagnostikována a tedy i zahájena účinná léčba. Nemoc je zatím, bohužel, neléčitelná, ale i tak dokážeme pacientovi utlumit nebo odstranit některé příznaky, a tak prodloužit jeho zapojení do běžného života. Vědci nedávno ohlásili významný posun ve výzkumu včasné diagnostiky. I přes kvalitní diagnostiku má jen asi 15 procent Čechů trpících demencí správnou diagnózu a přiměřenou léčbu.

Více zde