Skip to main content

HLEDAT

Počet diabetiků je alarmující, lidé o své nemoci ani netuší

Počet diabetiků je alarmující, lidé o své nemoci ani netuší

Počet diabetiků v české populaci stabilně stoupá, odborníci tvrdí, že hlavní příčinou je především změna způsobu života. Trend navýšení počtu diabetiků byl zaregistrován u všech typů cukrovky. Česká diabetická asociace tvrdí, že pokud by počet diabetiků přibýval podobným tempem jako nyní (zhruba 10 tisíc za rok), bude v roce 2035 postižen tímto onemocněním každý desátý občan České republiky bez ohledu na věk. Problém komplikuje i skutečnost, že cukrovka není zatím zcela vyléčitelná.

 

 

Počet pacientů s cukrovkou se celosvětově zvyšuje každým rokem.  V současné době v České republice trpí cukrovkou okolo 850 tisíc lidí, přičemž se odhaduje, že dalších až 200 tisíc o této nemoci neví. Hlavní příčinou nárůstu počtu nemocných je způsob života, který vedeme, především nevhodná strava při nedostatku pohybové aktivity.

Riziko cukrovky 2. typu u obézního člověka je vysoké, ale neznamená to, že každý obézní člověk má cukrovku. Důležité je vědět, že redukcí váhy, například změnou životního stylu, můžeme toto riziko významně snížit. Lidé často svádí svou obezitu a cukrovku na dědičné dispozice, mnohem častěji jsou však příčinou těchto onemocnění špatná strava a nedostatek pohybu, kdy si často přinášíme nevhodné návyky z prostředí, ve kterém jsme vyrůstali nebo nyní žijeme.

Přestože mnoho lidí již přemýšlí nad zdravým životním stylem včetně složení stravy a dostatku pohybu, stále značná část populace spoléhá na to, že se jich to netýká, případně, že se cukrovka snadno vyléčí pomocí tablet.  

Časnou a moderní léčbou můžeme zabránit rozvoji pozdních komplikací cukrovky, jako jsou slepota, amputace končetiny a selhání ledvin. Zásadní je edukace pacientů a zajištění jejich spolupráce na léčbě.  

Více zde