Skip to main content

Szukaj

Dr Paul Janssen

Dr Paul Janssen

Dr Paul Janssen poświęcił całe swoje życie tworzeniu leków odpowiadających na potrzeby milionów pacjentów. Zwykł mawiać: „Mamy jeszcze tyle do zrobienia, pacjenci pokładają w nas nadzieję”.

Dr Paul − bo tak był nazywany przez światową społeczność akademicką − był wyjątkowo utalentowanym i pełnym pasji naukowcem, który zrewolucjonizował współczesną medycynę i stał się inspiracją dla nowego pokolenia badaczy. Urodził się 12 września 1926 roku w belgijskim mieście Turnhout. W bardzo wczesnym dzieciństwie doznał traumatycznego przeżycia, które na zawsze zmieniło jego życie − stracił siostrę, która zmarła w wieku zaledwie czterech lat na gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jak sam wielokrotnie twierdził, właśnie to wydarzenie skłoniło go do rozpoczęcia kariery medycznej.

Jako syn lekarza prowadzącego firmę rodzinną dr Paul z biegiem lat coraz bardziej utwierdzał się w przekonaniu o ogromnej roli chemii w medycynie. W okresie II wojny światowej studiował fizykę, biologię i chemię na Uniwersytecie Matki Boskiej Królowej Pokoju w Namur w Belgii. Uważał, że największym wyzwaniem medycyny było pogodzenie dwóch dyscyplin: farmakologii i chemii. W 1953 roku dr Paul Janssen założył spółkę Janssen Pharmaceutica N.V. − laboratorium badawcze z siedzibą w belgijskim Beerse. To właśnie w tym mieście stworzył podwaliny pod opracowanie ponad 80 produktów leczniczych, które uratowały życie milionom pacjentów.

Jednym z największych jego osiągnięć było opracowanie pierwszych leków antypsychotycznych, które umożliwiły leczenie pacjentów w ich domach oraz wyeliminowały poważne skutki uboczne charakterystyczne dla wcześniejszych terapii. Dr Paul Janssen zajmował się także opracowaniem najczęściej stosowanego dziś na świecie leku do znieczulenia ogólnego. Po za tym do jego osiągnięć należy stworzenie produktu leczniczego na biegunkę, która w krajach rozwijających się nadal pozostaje chorobą o wyniszczającym charakterze i czasami kończy się zgonem. Prowadził również badania nad szeregiem substancji stosowanych w leczeniu zakażenia wirusem HIV/AIDS. Jednym z jego ostatnich marzeń było wynalezienie leku przeciwko gruźlicy wielolekoopornej. Związek ten udało się odkryć i opracować po jego śmierci specjalistom z firmy Janssen. Lek został ostatecznie dopuszczony do obrotu w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku i Unii Europejskiej w 2014 roku.

Dr Paul Janssen zmarł w 2003 roku. W ciągu życia otrzymał wiele nagród, między innymi 5 honorowych profesur i 22 doktoraty honoris causa. Był autorem i współautorem ponad 850 publikacji naukowych oraz honorowym członkiem ponad 30 instytucji naukowych i ośrodków badawczych.

Dr Paul Janssen to jeden z najbardziej innowacyjnych i inspirujących naukowców XX wieku. Jego praca stała się fundamentem wielu przełomowych odkryć w kilku obszarach chorobowych, w tym w zakresie leczenia stanów bólowych, zaburzeń psychiatrycznych, chorób zakaźnych, mykologii i gastroenterologii. Podczas jego wieloletniej kariery zawodowej przyznano mu ponad 100 patentów. Dziś 4 produkty leczniczych stworzonych przez dr. Paula Janssena znajduje się w wykazie leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W 2004 roku firma Johnson & Johnson ustanowiła Nagrodę im. dr Paula Janssena za osiągnięcia w dziedzinie nauk biomedycznych, której celem jest kontynuowanie spuścizny tego wybitnego naukowca poprzez nagradzanie prac aktywnych badaczy w środowisku akademickim i branżowym oraz ośrodków naukowych mających rewolucyjny wkład w poprawę zdrowia ludzkiego.

By dowiedzieć się więcej o życiu i osiągnięciach dr. Paula Janssena: