Skip to main content

HĽADAŤ

Leukémia sa veľmi často dlho nijak neprejavuje, na množstvo prípadov sa tak príde náhodne.

Leukémia sa veľmi často dlho nijak neprejavuje, na množstvo prípadov sa tak príde náhodne.

Ľudia idú napríklad na preventívnu prehliadku alebo na vyšetrenie pred plánovaným operačným zákrokom a rozbor krvi ukáže, že majú leukémiu. Brnenskí lekári vedia objasniť, či je u pacienta jeho leukémia dedičná a pomôcť rodinám, ktoré môžu byť chorobou ohrozené.

 

Leukémia je choroba, pri ktorej sa nadmerne množia a zhubne bujnejú biele krvinky. Premnožené bývajú predovšetkým v kostnej dreni. U leukémie dochádza vždy k postihnutiu kostnej drene a vo väčšine prípadov aj k poškodeniu krvi. Je to vlastne rakovina bielych krviniek, čo sú bunky zaisťujúce obranyschopnosť. Táto choroba teda postihuje jednu zo zložiek imunitného systému.

Na každý typ leukémie dnes lekári používajú iný liečebný postup. Niektoré sa liečia v podstate len biologickými liekmi, čo sú napríklad protilátky proti leukemickým bunkám. Proti ďalším typom pomáha chemoterapia, na iné sa musia kombinovať biologické lieky s chemickými liekmi, inokedy zaberá transplantácia kostnej drene. Niektoré typy leukémie nemusia chorého vôbec ohrozovať a nie je nutné sa liečiť. Veľmi dobre liečiteľná je napr. chronická myeloidná leukémia.

V prevažnej väčšine prípadov sa leukémia pri narodení nevyskytuje. Vzniká alebo sa rozvíja až za života človeka. Ľudia trpiaci zákernou chorobou sa často lekárov pýtajú, či nie je ich ochorenie dedičné. U leukémie dnes dokážu brnenskí odborníci (tým pod vedením profesora Michaela Doubka, vedúceho lekára leukemickej skupiny Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a genetika programu Molekulární medicína Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Masarykovy univerzity) na tieto otázky odpovedať presnejšie než v minulosti a pomáhať tak rodinám, ktoré môžu byť chorobou ohrozené

Více zde