Skip to main content

HĽADAŤ

Muži podceňujú prevenciu

Muži podceňujú prevenciu

Podľa prieskumov absolvuje preventívne prehliadky u svojho praktického lekára dostatočne často len štvrtina mužov. Nárok na ňu zadarmo majú raz za tri roky.

Typickým prípadom je rakovina prostaty, ktorá je druhou najčastejšou príčinou úmrtia mužov medzi nádormi. Na Slovensku je rakovina prostaty jedným z najčastejších onkologických ochorení u mužov. Ročne naň zomiera okolo 600 pacientov. Odborníci sa však zhodujú, že včasná diagnostika by toto číslo mohla výrazne znížiť.

Podľa prednostu Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice Brno Dalibora Pacíka ​​muži výrazne podceňujú prevenciu a kvôli tomu sa na ich problémy príde až v čase, keď sú ťažko liečiteľné. Ak sa ochorenie odhalí včas, môže byť nádor liečiteľný alebo zastavitelný - či už liekmi, chemoterapiou alebo operatívne. V 40 až 50 percentách prípadov muži podľa Pacíka "zomrú s rakovinou prostaty, nie na rakovinu".

Podľa dávnejších prieskumov projektu STK pre chlapov absolvuje preventívne prehliadky u svojho praktického lekára dostatočne často len štvrtina mužov. V oblasti prevencie rakoviny prostaty môžu lekári vyšetriť žľazu pohmatom a špeciálnym testom. „Väčšina lekárov ho nerobí. Je subjektívny, preto už s ním musí mať lekár nejakú skúsenosť,“ dodal Pacík.

Viac zde