Skip to main content

IŠČI

Okužbe dihal

Okužbe dihal

Z osredotočanjem na ranljive skupine želimo doseči, da bi naša prizadevanja prispevala k izboljšanju zdravja vsakogar, po vsem svetu

V družbi Janssen smo ponosni na bogato dediščino skrbi za ljudi, ki jih prizadenejo okužbe dihal. V boju proti svetovnim pandemijam aktivno sodelujemo že več kot stoletje. Leta 1918 je družba Johnson & Johnson's predstavila injekcijske igle in maske iz sterilne gaze za pomoč v boju proti pandemiji gripe. Nikoli se nismo odpovedali predanosti zdravljenju okužb, kar se danes kaže z našimi potrošniškimi izdelki za vsakodnevno nego dihal in našim odzivom na svetovno pandemijo COVID-19. Razvijamo množico rešitev za okužbe dihal, vključno s COVID-19, respiratornim sincicijskim virusom (RSV) in gripo, kjer so inovativni pristopi k zdravljenju in preventivi nujno potrebni.

COVID-19
Struktura COVID-19

Svet nujno potrebuje rešitve, ki bodo pomagale v boju proti pandemiji COVID-19, ki je povzročila globalno krizo na področju javnega zdravja in posredno ali neposredno prizadela več milijard ljudi po vsem svetu. Kot del večplastnega odziva družbe Johnson & Johnson v boju proti pandemiji COVID-19 si prizadevamo prispevati k hitremu napredku v znanosti, da bi omogočili ukrepe za zdravljenje in preprečevanje bolezni.
Preberite več

 
 
 
 
Respiratorni sincicijski virus (RSV)

Čeprav je manj znan kot gripa, je RSV zelo razširjen, izredno nalezljiv in glavni vzrok bronhitisa in pljučnice pri starejših odraslih in majhnih otrocih. Ker zanj nimamo preventivnega cepiva ali učinkovitega protivirusnega zdravljenja, pomeni RSV veliko zdravstveno in gospodarsko breme po vsem svetu.6

RSV vsako leto prizadene več kot 64 milijonovljudi7 Za majhne otroke, starejše odrasle in osebe z zdravstvenimi težavami pomeni okužba z RSV veliko tveganje.

V Evropi povzroči okužba z RSV 75 % hospitalizacij zaradi okužb dihal pri otrocih, mlajših od 5 let.8,9 Among older adults, RSV causes ~177,000 hospitalizations and ~14,000 deaths annually in the US alone.9

Struktura RSV

Da bi se učinkovito spoprijeli z resnostjo težav, ki jih povzročajo okužbe z virusom RSV, smo sočasno dejavni na več različnih področjih. To vključuje preizkušanje antivirotikov, katerih cilj je zmanjšati znake, simptome in zaplete zaradi okužbe z RSV. Zdravila to dosegajo z učinkovanjem na virus v različnih fazah njegovega razmnoževanja. Za čim večjo koristnost teh protivirusnih zdravil je prav tako bistvena zgodnja diagnoza. Sodelujemo z diagnostičnimi podjetji, ki razvijajo platforme, s katerimi bodo bolniki in zdravstveni delavci dobili na voljo natančna, hitra in dostopna diagnostična orodja. Poleg tega uporabljamo svojo lastniško tehnologijo cepiv za razvoj preventivnih cepiv proti RSV.

Naši razvojni projekti tlakujejo pot do novih možnosti preprečevanja in zdravljenja tistim, ki so najbolj ogroženi in najbolj potrebujejo pomoč.
 

 
Gripa

Gripa se hitro razvija in širi, zato je lajšanje bremena, ki ga povzroča, zahteven izziv. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je gripa ena od desetih največjih groženj svetovnemu javnemu zdravju1

Med pandemijo gripe leta 1918 se je okužila skoraj tretjina svetovnega prebivalstva, umrlo pa je vsaj
50 milijonov ljudi2.

Dandanes vsako leto po svetu za gripo zboli več kot milijarda ljudi, posledica česar je do
650.000 primerov smrti.3,4

Struktura virusa gripe

Čeprav je sezonsko cepljenje trenutno najučinkovitejši način za preprečevanje okužbe, zmanjšanje prenosa in zmanjšanje resnosti bolezni, cepiva proti gripi v večini sezon samo zmanjšajo tveganje za bolezen za 40 do 60 odstotkov v celotni populaciji.5

Pandemija gripe bi pomenila izjemno tveganje za javno zdravje, zato si prizadevamo za boj proti gripi. To vključuje razvoj »univerzalnega« cepiva, ki bi lahko ščitilo pred več različnimi sevi gripe.

 

 

 

Reference:
1 World Health Organization. Ten threats to global health in 2019. Dostopno na: https://www.who.int/vietnam/news/feature-stories/detail/ten-threats-to-g.... Nazadnje obiskano: Nnovember 2019.
2 Centers for Disease Control and Prevention. 1918 pandemic (H1N1 virus). Dostopno na: https://www.cdc.gov/flu/pandemic-resources/1918-pandemic-h1n1.html. Nazadnje obiskano: november 2019.
3 Krammer F, et al. Influenza. Nat Rev Dis Primers. 2018; 4 (3).
4 World Health Organization. Influenza (seasonal). Dostopno na: https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal). Nazadnje obiskano: november 2019.
5 Centers for Disease Control and Prevention. Vaccine effectiveness: How well does the flu vaccine work? Dostopno na: https://www.cdc.gov/flu/about/qa/vaccineeffect.htm. Nazadnje obiskano: november 2019.
6 Falsey AR, Hennessey PA, Formica MA, Cox C, Walsh EE. Respiratory syncytial virus infection in elderly and high-risk adults. N Engl J Med. 2005 Apr 28; 352 (17): 1749–59.
7 National Institute of Allergy and Infectious Diseases. Respiratory syncytial virus (RSV). Dostopno na: https://www.niaid.nih.gov/diseases-conditions/respiratory-syncytial-viru.... Nazadnje obiskano: november 2019.
8 Oxford Vaccines Group. Respiratory syncytial virus (RSV). Dostopno na: http://vk.ovg.ox.ac.uk/rsv. Nazadnje obiskano: Nnovember 2019.
9 Centers for Disease Control and Prevention. RSV. Dostopno na: https://www.cdc.gov/rsv/research/us-surveillance.html. Nazadnje obiskano: november 2019.